Automatykę przemysłową wykorzystuje coraz więcej branż sektora przemysłowego. Obecnie zastosowanie robotów w fabrykach staje się koniecznością i standardem. Umożliwia bowiem częściową automatyzację procesów produkcyjnych, co zwiększa ich tempo i wydajność.
Co to jest automatyka przemysłowa?
Dział inżynierii, jaką jest automatyka przemysłowa, to połączenia automatyki, mechaniki i inżynierii produkcji. Sama automatyka jest szerszą dziedziną, która zajmuje się sterowaniem różnymi procesami z wyłączeniem udziału człowieka lub znacznie ograniczając ten udział. Zwłaszcza obecnie automatyka przemysłowa cieszy się dużą popularnością. Jest technologią umożliwiającą produkowanie większej ilości dóbr w krótszym czasie z zachowaniem wysokiej jakości. Automatyzacji poddawane są całe linie montażowe dzięki zastosowaniu maszyn oraz specjalnych systemów.
Dlaczego automatyka przemysłowa jest ważna?
Zastosowanie maszyn i systemów automatyki w zakładach przemysłowych umożliwia zwiększenie wydajności produkcji oraz podniesienie jakości wytwarzanych dóbr. Ale odgrywają też inną rolę. Na przykład dostarczają dane o usterkach i odrzutach, sygnalizują problemu z połączeniami oraz raportują na temat tempa pracy. Dzięki automatyce firmy mogą produkować więcej i taniej, a przez to maksymalizować swoje zyski. Dodajmy, że filarem automatyki przemysłowej jest współpraca różnych urządzeń, które mają później dostarczyć aktualne dane na temat przebiegu produkcji. W oparciu o nie możliwa jest bowiem lepsza optymalizacja pracy zakładu.
Systemy automatyki przemysłowej
Wspominane systemy automatyki przemysłowej to dodatkowe urządzenia i maszyny instalowane na liniach produkcyjnych i w innych maszynach, które pracują na tej samej linii. Przykładem systemu tego typu są:
maszyny do montażu,
maszyny do transportu,
maszyny do magazynowania produktów,
niekiedy całe linie montażowe.
Ponadto systemami automatyki przemysłowej są różnego rodzaju rejestratory, kamery lub czujniki zbliżeniowo indukcyjne – https://www.ebmia.pl/1475-zblizeniowe-indukcyjne zainstalowane na liniach produkcyjnych. Ich generalną funkcją jest kontrolowanie stanu urządzeń. Z kolei np. kamery niekiedy sprawdzają przed montażem, czy komponent nie jest uszkodzony. Dzięki temu operator może szybko wykryć usterkę i odpowiednio nań zareagować.
Dodatkowo do systemów automatyki możemy zaliczyć pompy, silniki, zawory. Są nimi także urządzenia sterujące maszynami, jak np. panele operatorskie i sterowniki PLC. Na panel operatorki składają się urządzenia analogicznie jak w komputerze, z kolei sterownik PLC umożliwia programowanie określonych zachowań urządzenia.
Oprogramowanie
Oprogramowanie w automatyce przemysłowej jest istotną częścią całej architektury. Nie dziwi bowiem fakt, iż takimi nowoczesnymi urządzeniami steruje właśnie komputer. Oprogramowanie tego typu może pełnić wiele funkcji. Np.:
kontroluje procesy produkcyjne,
dostarcza dane do rozliczania pracowników,
optymalizuje procesy produkcyjne,
reaguje na awarie,
steruje procesem produkcji.
W automatyce przemysłowej najpopularniejszymi obecnie programami są SCADA (z ang. supervisory control and data aquisition) oraz DCS (z ang. distributed control system). DSC to system rozproszony odpowiedzialny za sterowania procesem produkcji oraz dostarczaniem interfejsu graficznego dla procesu przemysłowego.
Elementy automatyki przemysłowej znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl – Elementy Budowy Maszyn i Automatyki.
(materiał partnera)