Autor „Pokoju z widokiem na wojnę” gościem Biblioteki. Spotkanie autorskie z Konstantym Gebertem

Pierwsze w tym roku spotkanie autorskie MBP Gliwice odbędzie się w środę, 29 stycznia. Gościem Biblioteki będzie Konstanty Gebert – psycholog, dziennikarz „Gazety Wyborczej” od jej powstania do 2022 roku, a także innych mediów. Obecnie stały współpracownik „Kultury Liberalnej”.

Konstanty Gebert jest założycielem (1997) i pierwszym redaktorem naczelnym żydowskiego miesięcznika „Midrasz”, a także współzałożycielem Żydowskiego Uniwersytetu Latającego (1979), NSZZ PNTiO (wrzesień 1980) i Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (1989). W stanie wojennym, pod pseudonimem Dawid Warszawski, działał jako redaktor i dziennikarz podziemnego dwutygodnika KOS, i innych tytułów drugiego obiegu.

Wykładał m.in. na Uniwersytecie Hebrajskim, UC Berkeley, Grinnell College, Collegium Civitas.

Członek rad m.in. żydowskiego ośrodka akademickiego Paideia (Sztokholm) i międzynarodowego think-tanku Einstein Forum (Poczdam). Założyciel warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Międzynarodowych, a obecnie jej associate fellow. W latach 2005-2007 reprezentant polskiej społeczności żydowskiej w Radzie Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych.

Współzałożyciel, a obecnie współpracownik Media Development Investment Fund, międzynarodowego funduszu wspierającego prasę niezależną. Z jego ramienia współpracował z niezależnymi mediami m.in. w Rosji, Ukrainie, na Bałkanach, w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Członek komitetu przygotowawczego Europejskiej Nagrody Dziennikarskiej. Laureat nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Prasy Żydowskiej Simon Rockower Award (2018).

Autor ponad dwóch tysięcy artykułów w prasie polskiej i ponad dwustu w międzynarodowej, oraz kilkunastu książek.

Publikacja „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” (Agora 2022) otrzymała nagrody im. Beaty Pawlak, Klio im. Marcina Króla, im. Jana Długosza, im. Józefa Tischnera i była mianowana do Nike. Jego najnowsze książki to „Spodnie i tałes” (Austeria 2022) oraz „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” (Agora 2023), która została uznana przez miesięcznik „Książki” za Książkę Roku 2023.

Twórca pierwszego polskiego podcastu o Izraelu: „Ziemia zbyt obiecana”.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17, środa, 29 stycznia, godzina 18:30. Prowadzenie – Agnieszka Zientarska. Wstęp wolny.

(żms)/MBP Gliwice

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
2 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze