Każda kobieta ma 12% ryzyko, że zachoruje na raka piersi – oznacza to, że u jednej z ośmiu pań w którymś momencie życia wykryty zostanie ten nowotwór. Rocznie rozpoznaje się go u ok. 1,5 mln kobiet na całym świecie – w tej grupie jest 18,5 tysiąca osób z Polski.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W wielu przypadkach zbyt późnego wykrycia diagnoza może stanowić wyrok, jednak wykonywanie badań profilaktycznych daje szansę na uniknięcie najpoważniejszych konsekwencji. Te oferowane są przez cały rok w ramach finansowanej przez NFZ mammografii.
Najbliższa okazja do skorzystania z bezpłatnej diagnostyki w Gliwicach będzie w piątek, 4 października, kiedy to na pl. Krakowskim zaparkuje mammobus Geneva Trust.
Na badanie mogą zgłosić się panie w wieku od 45 do 74 roku życia. Akcja potrwa od godz. 9.00 do godz. 17.00. Aby z niej skorzystać, wystarczy wcześniej zapisać się poprzez stronę internetową www.genevatrust.pl lub pod numerem telefonu 58/767-34-44. Na badanie trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości.
Na miejscu jest poczekalnia oraz przebieralnia. Sama mammografia trwa zaledwie pięć minut i dla zdecydowanej większości pań jest całkowicie bezbolesna. Zgodnie z zalecaniami NFZ panie między 45 a 74 rokiem życia powinny wykonywać ją raz na dwa lata. Są jednak sytuacje, że lepiej jest się zgłosić od razu.
Rak piersi stanowi blisko jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Z danych naukowych wynika, że regularne badania mammograficzne pomagają w jego wykryciu już we wczesnym stadium, co w diametralny sposób zwiększa szansę na całkowite wyleczenie
– mówi Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust Polska.
– Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bezpłatną mammografię raz na dwa lata dla pań między 45. a 74. rokiem życia. Można ją wykonać m.in. w specjalistycznych mammobusach. Mammografia jest sprawdzoną i skuteczną metodą wykrywania zmian w piersiach. Warto korzystać z badań w mammobusach, ponieważ często dysponują jednym z najnowocześniejszych i najdokładniejszych sprzętów, jaki jest dostępny na rynku. Nasi technicy to doświadczeni profesjonaliści, którzy rocznie wykonują ponad 210 tys. takich badań – zaznacza Stencel.
(żms)/UM Gliwice (mf), NFZ