Bakłażan na zdrowie

Być może słyszeliście, że bakłażan jest bardzo zdrowy. I macie rację — jest on doskonałym źródłem błonnika i witamin. Bakłażan jest również doskonałym źródłem karotenoidów, takich jak luteina, zeaksantyna i beta-kryptoksantyna. Barwniki te pomagają chronić wzrok przed szkodliwym działaniem światła i zmniejszają ryzyko wystąpienia zaćmy.

 
Dowiedz się, jakie właściwości ma bakłażan i co można z niego przyrządzić.

Bakłażan — co to za warzywo?

Bakłażan to warzywo ma pochodzące z Azji, a po raz pierwszy był uprawiany w Indiach. Należy do rodziny psiankowatych. Bakłażan jest okrągły, gruszkowaty, o grubej skórce, która może mieć kolor ciemnozielony, żółty, fioletowy lub biały. Istnieją różne odmiany bakłażanów, w tym bakłażan purpurowy, bakłażan kulisty, bakłażan japoński i bakłażan azjatycki. Różnią się one wielkością i kształtem. Miąższ bakłażana jest miękki i gładki, o łagodnym smaku, dzięki czemu doskonale nadaje się do jedzenia na surowo lub po ugotowaniu. Można go używać w zupach, gulaszach, sałatkach i daniach gotowanych. Bakłażan zawiera błonnik i witaminę C, które są ważne dla zdrowia.

Bakłażan — właściwości zdrowotne

Bakłażan to pożywne warzywo, które zawiera dużo błonnika, witaminy C i folianów. Bakłażan może być spożywany na surowo, ale zazwyczaj gotuje się go, aby uniknąć przebarwień i goryczy. Bakłażan ma mało kalorii i tłuszczu, jest dobrym źródłem potasu oraz witamin C i B6. Są też dobrym źródłem choliny, która wspomaga zdrowie mózgu. Stwierdzono, że cholina pomaga chronić mózg przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, które mogą prowadzić do pogorszenia zdolności poznawczych.

Bakłażan ma nie tylko wartości odżywcze, ale także korzystny wpływ na zdrowie. Na przykład, wykazano, że bakłażan pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Może również przyczyniać się do zmniejszenia stanów zapalnych i stresu oksydacyjnego w organizmie.

Jak przygotować bakłażana?

Bakłażany można przyrządzać na wiele sposobów — można je piec, gotować, grillować lub smażyć. Ponadto można je faszerować różnymi składnikami, takimi jak ser czy mięso. Z bakłażana powstaje również pyszna pasta warzywna.

Niektórzy wolą pokroić bakłażana w plastry przed pieczeniem lub grillowaniem, aby uzyskać delikatniejszy smak, podczas gdy inni wolą piec go w całości. Do pieczenia należy pokroić bakłażana w cienkie plasterki lub przekroić go wzdłuż na ćwiartki i skropić odrobiną oleju. Piecz w temperaturze 400 stopni przez około 20 minut, raz przewracając. Bakłażan jest również często grillowany.

Aby zgrillować bakłażana, pokrój go w długie cienkie paski, posmaruj oliwą i dopraw solą i pieprzem. Grillować na średnim ogniu, aż się zarumieni i upiecze, obracając raz. Przed podaniem posypać świeżymi ziołami i podawać na ciepło.

Jeśli zamierzasz usmażyć bakłażana, najpierw dobrze opłucz go w wodzie, osusz, a następnie pokrój na cienkie plastry. Przygotuj patelnię, dodając kilka łyżek oleju do smażenia (dobrze sprawdza się olej roślinny lub rzepakowy). Na rozgrzanej patelni układaj plastry bakłażana pojedynczo i smaż, aż staną się złotobrązowe z obu stron. Podawać na gorąco!

Pasta warzywna z bakłażana jest również bardzo prosta. Jednym z głównych składników tej pasty jest pieczony bakłażan. Pozostałe składniki to cebula, czosnek, ketchup lub pasta pomidorowa. Zacznij od upieczenia bakłażana na średnio-wysokim ogniu, aż stanie się czarny. Pokrój wszystkie składniki w kostkę. Wrzuć to do blendera i zmieszaj.

materiał partnera