Będzie kompleksowa przebudowa Kąpieliska Leśnego. MZUK szuka wykonawcy koncepcji i projektu

Na Kąpielisku Leśnym w Gliwicach planowane są duże zmiany. Trwają przygotowania do kompleksowej przebudowy całego obiektu. MZUK ogłosił przetarg, w którym poszukuje wykonawcy koncepcji i projektu dla planowanej inwestycji.

Gliwickie Kąpielisko Leśne zostało otwarte 85 lat temu – w 1940 roku. Od dawna nie było poddawane żadnym większym modernizacjom, nie przystaje do obecnych standardów, kiepsko wypada też w zestawieniu z podobnymi obiektami działającymi na terenie sąsiednich miast.

Mieszkańcy będą… zaskoczeni. W dwóch basenach Kąpieliska Leśnego powstała nieoczekiwana instalacja

Poprzednie władze miasta wspominały co prawda o planach remontowych dotyczących całego Kąpieliska Leśnego, jednak wskazywano, że będzie to proces rozłożony na lata i wieloetapowy. W ostatnich latach wykonano tam modernizację stacji uzdatniania wody – w rezultacie w części zbiorników pojawiła się osobliwa instalacja rurowa, na którą muszą uważać korzystający. Od tego czasu sprawa rewitalizacji całego obiektu zeszła jakby na dalszy plan. Wygląda na to, że może się to zmienić.

Pierwszy etap modernizacji Kąpieliska Leśnego. Wyłoniono wykonawcę prac, koszt to 5,4 mln zł

MZUK ogłosił przetarg

Miejski Zarząd Usług Komunalnych poszukuje wykonawcy dokumentacji projektowej dla kompleksowej przebudowy Kąpieliska Leśnego w Gliwicach. Wyłoniony w przetargu podmiot będzie musiał przedstawić miastu 3 wstępne koncepcje nowego zagospodarowania terenu tego obiektu, z którego wybrana zostanie jedna, bądź nastąpi połączenie elementów z kilku wersji. Dopiero na tej podstawie opracowana zostanie wizualizacja i projekt budowlany.

Koncepcja powinna uwzględniać lokalizację niecek basenowych (wraz z przekrojami i pokazaniem głębokości w poszczególnych miejscach), alejek spacerowych i ścieżki biegowej, latarni, placu zabaw, wodnego placu zabaw, boiska do siatkówki plażowej, miejsc na food trucki (od 3 do 5 – w zależności od dostępności miejsca), pawilonu usługowego wraz z toaletami

– czytamy w materiałach MZUK załączonych do zamówienia publicznego. Tereny spacerowe wokół niecek oraz ścieżka biegowa mogą być przewidziane do wykorzystania poza sezonem letnim.

Na etapie przygotowywania koncepcji wykonawca powinien przyjąć założenie ograniczenia ilości wód do napełnienia niecek basenowych do ok. 8 tys. m3. – Dobrym rozwiązaniem byłoby zaprojektowanie basenów o prostych kształtach, takich jak: basen pływacki, basen ze zjeżdżalniami, rwąca rzeka – pod kątem zarządzania przestrzenią i efektywnego jej wykorzystania oraz bezpieczeństwa korzystających – kontynuuje MZUK.

Projektant będzie musiał także ocenić stan techniczny istniejących budynków i wskazać zakres ich remontu. Poza pomieszczeniami magazynowymi powinien przewidzieć tam pomieszczenia techniczne i socjalne dla pracowników obiektu. Część powierzchni magazynowych, po uzgodnieniach z najemcą, może służyć dzierżawie jako np. saunarium.

Projekt poszczególnych niecek basenowych i strefy rekreacji powinien uwzględniać korzystanie z nich przez osoby z różnych grup wiekowych, a cały obiekt musi dostępny dla osób o ograniczonej sprawności.

Oferty do przetargu można składać do 5 marca. Termin wykonania zamówienia, które podzielono na etapy (I – koncepcja z wizualizacją, II – projekt), wynosi 15 miesięcy od daty zawarcia umowy. Biorąc pod uwagę, że wyłonienie wykonawcy robót budowlanych wymaga ogłoszenia kolejnego zamówienia publicznego, rozpoczęcie przebudowy Kąpieliska Leśnego możne nastąpić za około 2 lata.

Szczegółowe informacje na temat bieżącego przetargu można znaleźć w BIP Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach.

(żms)
fot. arch. 24gliwice.pl

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
26 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze