W ubiegłym roku radni nieomal jednogłośnie poparli pomysł wzniesienia pomnika Powstań Polskich na Placu Krakowskim. Monumentu jeszcze nie ma, ale pojawiła się propozycja zmiany jego lokalizacji.
Pierwotnie planowano, że obelisk zwieńczony rzeźbą stanie od strony ul. Wrocławskiej. W porządku obrad na najbliższej sesji Rady Miasta znalazł się projekt uchwały zakładający usytuowanie pomnika przed budynkiem Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej.
Według dołączonych do projektu planów, ma się on znajdować w miejscu rozebranej w ubiegłym roku sceny.
Przypomnijmy, o powstanie pomnika zawnioskował kilka lat temu gliwicki oddział Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, który zwrócił się do Magistratu z prośbą o wskazanie miejsca, gdzie będą mogły odbywać się uroczystości związane z historią Polski. Pomnik ma być punktem, wokół którego takie zgromadzenia będą się koncentrować.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Z inicjatywy środowiska AK-owskiego powstał szczegółowy projekt żelbetowego obelisku. Będzie miał 11 metrów wysokości, granitową podstawę i kolumnę zwieńczoną rzeźbą. [/perfectpullquote]Napisy na pomniku wykonane mają zostać z nierdzewnych liter umieszczonych na płytach z szlifowanego jasnego marmuru lub granitu.
Pomnik Powstań Polskich ma upamiętniać wszystkie najważniejszy zrywy niepodległościowe w historii kraju. Zgodnie z życzeniem pomysłodawców mają to być: Na tablicy czołowej: Powstanie Listopadowe (1830r.), Powstanie Lwowskie (1918r.), Trzecie Powstanie Śląskie (1921r.), Powstanie Solidarności (1980r.). Na tablicy prawej: Konfederacja Barska (1768r.), Powstanie Krakowskie (1846r.), Powstanie Wielkopolskie (1918r.), Powstanie Warszawskie (1944r.). Na tablicy lewej: Powstanie Wielkopolskie (1806r.), Powstanie Styczniowe (1863r.), Drugie Powstanie Śląskie (1920r.), Strajki Robotnicze (1970r.). Na tablicy tylnej: Insurekcja Kościuszkowska (1794r.), Powstanie Wielkopolskie (1848r.), Pierwsze Powstanie Śląskie (1919r.), Poznański Czerwiec (1956r.)
W grudniu radni prawie jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie powstania pomnika. Jego budowa zostanie sfinalizowana z funduszy pochodzących od sponsorów i zbiórki publicznej. (mf/msz)