„Beksiński nieznany” – niezwykła wystawa do zobaczenia w Gliwicach

foto. Piotr Dmochowski / grafika mat. organizatora

Przez dwa dni, 25 i 26 maja gliwiczanie w ramach Festiwalu Filharmonia 2018 będą mogli podziwiać niezwykłe prace Zdzisława Beksińskiego.

Większość osób kojarzy twórczość Zdzisława Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego zobaczymy podczas wystawy.

Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy.

– mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”.


Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości, który pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej.

Bilety na wystawę w cenie 10 złotych można zakupić TUTAJ.

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Krakowie (UJ), Tarnowie, Kielcach (UJK) Rzeszowie (URz), Toruniu (UMK), Warszawie UW.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Wystawa – Beksiński nieznany
25 i 26 maja
Centrum Kultury Jazovia
Gliwice – Rynek 10
Bilety – 10 złotych

źródło: filharmonia.jazovia.pl