Dwa papierosy i 60 groszy – tyle dokładnie posiadał przy sobie wcześniej mężczyzna, który w poniedziałek, 26 lutego w godzinach wieczornych pobity trafił do szpitala.
Poszkodowany to 45-letni bezdomny. Powiadomieni o zdarzeniu funkcjonariusze z komisariatów II i III zatrzymali dwóch mężczyzn, również mieszkańców noclegowni. Do policyjnego aresztu trafili 21- i 49-latek. Podejrzani bili poszkodowanego, a następnie skradli mu wspomniane wyroby tytoniowe i pieniądze.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Policja przestrzega – zgodnie z definicją, rozbój to przestępstwo przeciwko mieniu, połączone z naruszeniem nietykalności cielesnej, skierowane przeciwko wolności i zdrowiu człowieka.[/perfectpullquote]Rozboju w typie podstawowym dopuszcza się sprawca, który kradnie, używając przemocy lub grożąc jej użyciem albo doprowadza ofiarę do stanu nieprzytomności czy bezbronności. Użycie przemocy polega na fizycznym uniemożliwieniu osobie poszkodowanej stawienia oporu przeciwko kradzieży.
Opisany przykład niech posłuży do prawnego wyjaśnienia istoty przestępstwa rozboju, na drogę którego wchodzą nierzadko nawet osoby nastoletnie. Ich łupem bywa tylko smycz czy szalik kibica drużyny przeciwnej, ale konsekwencje czynu mogą być poważne.
Art. 280 Kodeksu karnego mówi:
§ 1. Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności,
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 2. Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
(żms)/KMP Gliwice