Trwa nabór do programu „Mentalna Przystań” oferującego bezpłatną pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży przebywających w pieczy zastępczej, rodzin zastępczych, pracowników domów dziecka oraz mieszkańców Gliwic będących w kryzysie psychologicznym.
Miejskie środki na wsparcie akcji otrzymała gliwicka Fundacja „Możemy Więcej”. W jej siedzibie przy ul. Cichociemnych 18 trwa właśnie rekrutacja.
Program jest realizowany dzięki wsparciu środków miejskich i potrwa od października do grudnia 2024 r. Zapisy odbywają się w siedzibie Fundacji „Możemy więcej” przy ul. Cichociemnych 18 w Gliwicach, gdzie znajduje się punkt informacyjny. Zainteresowani mogą również dzwonić pod nr: +48 510 897 316.
O programie „Mentalna Przystań”
„Mentalna Przystań” to program profilaktyczny mający na celu poprawę zdrowia psychicznego oraz ogólnego dobrostanu mieszkańców Gliwic, szczególnie tych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Program obejmuje bezpłatne konsultacje psychologiczne, specjalistyczną diagnostykę oraz indywidualne programy prewencyjne, dostosowane do potrzeb osób zmagających się z trudnościami emocjonalnymi. W ramach projektu przewidziane są także szkolenia dla rodzin zastępczych i pracowników opiekuńczych oraz kampanie edukacyjne, które zwiększą społeczną świadomość na temat zdrowia psychicznego i promowania dobrostanu psychicznego.
Zakres działań obejmie:
- 100 dzieci i młodzieży w pieczy zastępczej i rodzinach zastępczych,
- 100 rodzin zastępczych i opiekunów,
- 20 pracowników domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych,
- 300 mieszkańców Gliwic w ramach kampanii informacyjnych i warsztatów,
- 30 osób w kryzysie psychologicznym.
W ramach „Mentalnej Przystani” zostanie przeprowadzonych:
- co najmniej 30 konsultacji diagnostycznych – mających na celu ocenę potrzeb psychologicznych,
- 30 indywidualnych programów prewencyjnych dla osób zagrożonych problemami psychicznymi,
- ponad 170 sesji terapeutycznych – wsparciem emocjonalnym zostaną objęte zarówno dzieci, jak i dorośli.
– Fundacja „Możemy Więcej”, którą prowadzę, od lat angażuje się w działania podnoszące kondycję zdrowia psychicznego mieszkańców. Teraz nasza pomoc jest skierowana przede wszystkim do dzieci w pieczy zastępczej, rodzin zastępczych i pracowników domów dziecka, którzy potrzebują wsparcia, by radzić sobie z wyzwaniami codziennego życia. Liczę na to, że wczesna interwencja, wsparcie emocjonalne, edukacja i zwiększenie świadomości społecznej przyniosą poprawę dobrostanu, a także przyczynią się do podniesienia jakości życia tych grup – mówi Anna Lewicka, Prezes Zarządu Fundacji „Możemy Więcej”, psycholog i psychoterapeuta.
Głównym celem „Mentalnej Przystani” jest wsparcie zdrowia psychicznego lokalnej społeczności w odpowiedzi na rosnące problemy emocjonalne, które dotykają zwłaszcza młode osoby oraz rodziny w trudnych sytuacjach życiowych. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom Fundacja pragnie nie tylko pomóc osobom w kryzysie, ale również budować zrozumienie, empatię i wsparcie wśród gliwickiej społeczności.
Informacje dodatkowe i kontakt
Więcej informacji na temat programu „Mentalna Przystań” można uzyskać, kontaktując się z Fundacją „Możemy Więcej” pod adresem e-mail: fundacjamozemywiecej.alewicka@gmail.com.
(mat. pras.)
fot. zdjęcie poglądowe/px