Bony zamiast gotówki. Czy w Gliwicach urzędnicy musieli sięgnąć po to rozwiązanie?

Do ośrodków pomocy społecznej w całym kraju płyną zgłoszenia o rodzinach, w których pieniądze z programu ?Rodzina 500 plus? nie są wydatkowane tak jak powinny.

W niektórych przypadkach, choć stanowi to jedynie ułamek procenta wypłacanych świadczeń, pieniądze zamieniane są na bony, za które nie można kupić używek. I choć do gliwickiego OPS-u również dotarły takie sygnały, żaden z nich się nie potwierdził:

– Mieliśmy 4 zgłoszenia, że pieniądze z programu ?Rodzina 500+? nie są wydatkowane we właściwy sposób. Sprawdziliśmy wszystkie przypadki i żaden z nich się nie potwierdził ? informuje Beata Bonk, kierownik Działu Świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.

W Gliwicach nie zapadła więc ani jedna decyzja o tym, by świadczenie zamienić na bony.

– Nie twierdzę oczywiście, że w Gliwicach nie ma rodzin, w których istnieje na przykład problem alkoholowy, bo są takie. W żadnym ze wspomnianych przypadków informacje o przeznaczaniu środków z programu np. na alkohol się jednak nie potwierdziły ? dodaje Beata Bonk.

Rodziny mające problem z używkami, nieporadnością życiową lub zaniedbywaniem dzieci są pod obserwacją nie tylko pracowników OPS-u, ale i sąsiadów.

To właśnie na podstawie informacji od osób postronnych wiele ośrodków w Polsce dowiaduje się, że w danej rodzinie pieniądze nie są wydawane zgodnie z przeznaczeniem. Wiele z przypadków się nie potwierdza, i jak się okazuje donosy są często wynikiem sąsiedzkich konfliktów i zazdrości.

– Mam czwórkę dzieci i często słyszę od ludzi, że pobierając świadczenie z ?500 plus? jestem naciągaczem, nie chce mi się pracować i żyję na koszt innych. Słyszę nieraz słowa – ?tej się powodzi ? nie musi harować, a kasa sama wpływa na konto?

– mówi pani Alicja, którą spotkaliśmy w gliwickim OPS-ie.

– Często jest też tak, że ludzie widząc rodzinę, która ma więcej niż dwoje czy troje dzieci, i korzysta z pomocy socjalnej, od razu myślą, że jesteśmy patologią. Tak nie jest ? dodaje.

Jak zapewniają urzędnicy z gliwickiego OPS-u, zamiana pieniędzy na bony to rozwiązanie, z którego będą korzystać tylko w absolutnej konieczności. Szacuje się, że w Gliwicach programem ?Rodzina 500+? objętych jest ponad 15 tysięcy dzieci, co rocznie pochłaniać będzie ok. 60 mln zł.(kk)