Budowa domu – spełnienie marzeń czy wielkie wyzwanie? Oczywiście jedno i drugie. Najpierw jest marzenie. Następnie coraz bardziej szczegółowa wizja i planowanie – te etapy zazwyczaj są bardzo przyjemne. Później, kiedy przychodzi przełożyć te plany na rzeczywistość, stają się one prawdziwym wyzwaniem, które może nieco przerażać. Warto je jednak podjąć, ponieważ satysfakcja z zamieszkania w wybudowanym przez siebie domu jest ogromna.
Jak się za to zabrać i o czym warto pomyśleć, aby sprawnie przebrnąć przez poszczególne etapy budowy? Pokazujemy to krok po kroku.
Działka
Postanowiłeś już, że chcesz wybudować swój wymarzony dom, ale gdzie ma on stanąć? Choć wybór działki nie wydaje się skomplikowanym, a dla niektórych jest wręcz przyjemnym aspektem całego przedsięwzięcia, warto podejść do tego zadania poważnie. Nie tylko sama lokalizacja, ale też warunki gruntowe mogą mieć tutaj niebagatelne znaczenie. Działka może też wymagać wcześniejszego przygotowania terenu.
Pozwolenia
Kiedy już się zdecydujemy na konkretne miejsce, kolejnym krokiem będzie uzyskanie zgody na budowę. Wiąże się to z przygotowaniem wielu dokumentów takich jak mapa działki, prawo własności a także projekt architektoniczny, który pokaże jak planujemy zagospodarować dostępny obszar. Czeka nas też trochę chodzenia po urzędach i tzw. papierkowej roboty.
Wykonawcy
Kiedy mamy już za sobą formalności czas na znalezienie wykonawców. To etap, który często powoduje spory stres u inwestorów, bo niestety bywa z tym różnie. Problemem są nie tylko odległe terminy czy ceny. Chyba każdy z nas słyszał kiedyś opowieści o nierzetelnych fachowcach. Dlatego warto poświecić nieco więcej czasu na poszukiwania, zasięgnąć opinii, a czasem poczekać na naprawdę solidną ekipę, która będzie gwarancją porządnego wykonania zaplanowanych prac.
Fundamenty
Fundamenty to jeden z najważniejszych etapów – to one będą trzymać cały ciężar domu, od nich więc zależy trwałość i solidność całej budowli. Tutaj niezwykle ważne są wysokiej jakości materiały, dobry plan i wykonanie. Następnie można już przejść do wykonania całej konstrukcji. Dalsze kroki to instalacje.
Wykończenie
Kiedy nasz dom stoi na solidnych fundamentach, ma już ściany, dach i wszystkie instalacje czas na prace wykończeniowe — montaż stolarki drzwiowej i okiennej, tynki i wykończenie wnętrza – wydaje się, że to już niewiele, jednak ilość drobiazgów i szczegółów, które trzeba dobrać na tym etapie też potrafi zająć sporo czasu. Podczas prac przy elewacji przydatnym sprzętem może okazać się Boels podnośnik koszowy wynajem to w tym przypadku najlepsze rozwiązanie.
Optymalizacja kosztów
Niezależnie od wielkości naszego domu i rozmachu samego projektu taka budowa to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie. Oczywiście na niektórych rzeczach nie warto oszczędzać kosztem jakości, ponieważ powinny one służyć na lata. Jest jednak wiele wydatków, które można skutecznie zminimalizować. Możesz chociażby sprawdzić, czy możliwy jest wynajem rusztowań w Twoim mieście i czy w ogóle dostępne są wypożyczalnie sprzętu budowlanego. Takie rozwiązanie, zamiast kupowania wszystkiego co potrzebne, może znacząco ograniczyć koszty budowy.
Budowa domu to długi i złożony proces. Dlatego trzeba go realizować krok po kroku, skupiając się przede wszystkim na bieżącym etapie. Nie warto się tutaj spieszyć, a wydatki trzeba planować z głową, zastanawiając się na czym można realnie oszczędzić, a na czym nie warto.