Budowa nowego szpitala miejskiego ruszy w przyszłym roku. 12 oddziałów, 31 poradni, 356 łóżek

Przygotowania do budowy nowego szpitala miejskiego w Gliwicach zmierzają do finału. Na ukończeniu są prace projektowe – miasto otrzymało już całą dokumentację, która jest teraz szczegółowo weryfikowana. Złożone zostały też wnioski o wydanie pozwoleń budowlanych.

 
W najbliższych miesiącach może zostać ogłoszony przetarg, w wyniku którego wyłoniony zostanie wykonawca robót. Realizacja inwestycji ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Obiekt powstanie przy ul. Kujawskiej, w sąsiedztwie ulic Ceglarskiej i Pocztowej. Lokalizacja umożliwi szybki dojazd z różnych części Gliwic, a także z Drogowej Trasy Średnicowej i skrzyżowania autostrad A1 i A4 na węźle Gliwice Sośnica.

W obiekcie działać ma 12 oddziałów szpitalnych

Budynek, projektowany przez gdańską firmę Industria Project, powstał na planie litery H. Zaplanowano w nim 5 kondygnacji, a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych. W poszczególnych segmentach szpitala działać może 12 oddziałów: chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologicznym, chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii naczyń, chirurgii urazowo-ortopedycznej, kardiologii, pediatrii, chirurgii dziecięcej, okulistyki, urologii, anestezjologii i intensywnej terapii, anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci, neurologiczny i udarowy, rehabilitacji.

Na oddziałach przewidziano miejsce na 356 łóżek dla pacjentów w pokojach jedno- i dwuosobowych.

W szpitalu zaprojektowano nowoczesny SOR – na parterze, z izbą przyjęć, w tym 10-stanowiskowy obszar tzw. triagu umożliwiający wstępną ocenę stanu pacjenta, obszar resuscytacyjno-zabiegowy z salą zabiegową, dwoma salami resuscytacyjno-zabiegowymi i salą intensywnej terapii, a także obszar konsultacyjny z gabinetami dla dzieci i dorosłych. Obok znalazło się miejsce na działy diagnostyczno-zabiegowe: dwie pracownie tomografii komputerowej, dwie pracownie RTG i pracownię rezonansu magnetycznego. Na pierwszym piętrze bezpośrednio nad SOR przewidziano zespół bloków operacyjnych.

Ofertę leczenia uzupełnią przyszpitalne poradnie

W nowym obiekcie zaplanowano także działy diagnostyczno-zabiegowe (stacja dializ, zakład diagnostyki obrazowej, pracownia endoskopii, pracownia hemodynamiki i elektrofizjologii, laboratorium analityczne i mikrobiologiczne, bank krwi, zakład rehabilitacji, pracownia kardiometrii) i tzw. działy wspólne (centralna sterylizatornia, centralna dezynfekatornia, centralny magazyn gazów medycznych, apteka szpitalna, pomieszczenia komercyjne typu: bufet, sklep, apteka przyszpitalna).

Projekt objął także pomieszczenia dla zespołu poradni przyszpitalnych z 31 gabinetami – podstawowej opieki zdrowotnej, opieki nocnej i świątecznej, chirurgicznej ogólnej, dziecięcej i urazowo-ortopedycznej, dermatologicznej, urologicznej, diabetologicznej, nefrologicznej, endokrynologicznej, gastroenterologicznej, kardiologicznej, reumatologicznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej, zdrowia psychicznego, okulistycznej, psychologicznej, pediatrycznej, medycyny pracy, żywienia, chirurgii naczyniowej.

Powierzchnia szpitala to około 57 tys. m2, jest także rezerwa pod budowę dodatkowego segmentu. Z myślą o pacjentach i odwiedzających zaprojektowano przy obiekcie strefę relaksu – mały park od strony ul. Kujawskiej, a dla najmłodszych plac zabaw i teren rekreacyjno-sportowy. Dla zmotoryzowanych przewidziano ponad 350 miejsc parkingowych.

Miasto będzie się starać o dofinansowanie inwestycji

Dzięki nowej placówce komfort leczenia pacjentów i pobytu w Szpitalu Miejskim w Gliwicach zdecydowanie się poprawi. Miasto będzie się starało pozyskać na budowę szpitala dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. W razie konieczności gotowe jest sfinansować budowę szpitala samodzielnie. Wówczas niewykluczona jest jednak realizacja etapowa.

(żms)/UM Gliwice
wiz. UM Gliwice/INDUSTRIA