Miasto od dłuższego czasu przymierza się do budowy nowego budynku szpitala miejskiego. Niestety, choć prace projektowe zmierzają do finału, w sytuacji wprowadzenia Polskiego Ładu przez stronę rządową przedsięwzięcie to staje pod znakiem zapytania.
W najnowszym wydaniu Miejskiego Serwisu Informacyjnego pojawiły się wyliczenia, jak Polski Ład wpłynie na kondycję finansową samorządów. Z zamieszczonego tam wywiadu z prezydentem Gliwic dowiadujemy się, że z powodu zmniejszonego dochodu z podatku PIT, wiele z nich znajdzie się w dramatycznej sytuacji. Mimo dobrej kondycji budżetowej, straci też nasze miasto, co przełoży się na ograniczenie planowanych wcześniej inwestycji. Największą z nich jest budowa szpitala miejskiego w rejonie ulicy Kujawskiej, która miała pochłonąć setki milionów złotych. Czy w tej sytuacji dojdzie do skutku?
– Gliwice na nowych rozwiązaniach tracą. Z Wieloletniej Prognozy Finansowej wynika, że ubytek dochodów z PIT-ów liczonych do 2034 roku będzie większy niż koszt budowy nowego szpitala. W obecnej sytuacji zabraknie na nią pieniędzy. Musimy ograniczyć wydatki, a szpital zbudujemy wyłącznie, jeśli pozyskamy duże dofinansowanie zewnętrzne – czytamy w wywiadzie z Adamem Neumannem.
Z Wieloletniej Prognozy Finansowej wynika, że do 2034 roku Gliwice stracą na zmniejszonych wpływach z podatków PIT ponad 800 mln zł. Od 2023 roku miasto będzie natomiast otrzymywać – podobnie jak inne gminy – nową subwencję rozwojową. Z analizy przepisów wynika, że może ona wynieść zaledwie kilka milionów złotych rocznie.
Nie tylko szpital
Jakie inne przedsięwzięcia w mieście mogą zostać odłożone z powodu Polskiego Ładu? Miasto wymienia ich kilka. Ogółem plany inwestycyjne na 2022 rok okrojono o ponad 260 mln zł. Z tego powodu:
- część zadań będzie wykonana w późniejszym terminie, a ich realizację ograniczono obecnie do przygotowania dokumentacji projektowej (np. modernizacja boisk szkolnych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 przy ul. Kozielskiej, uzupełnienie infrastruktury obiektów sportowych w ZSO nr 8 przy ul. Syriusza, budowa kręgu modelarskiego przy ul. Rybnickiej);
- zrezygnowano m.in. z modernizacji terenu giełdy, przesunięto w czasie modernizację lub budowę oświetlenia ulic Kozielskiej, Portowej, Toszeckiej;
- część zadań rozłożono na lata, w tym: SP nr 13 przy ul. Elsnera i SP nr 6 przy ul. Jasnogórskiej – budowa przedszkoli, SP nr 3 przy ul. Daszyńskiego – rozbudowa szkoły, ZS-P nr 4 przy ul. Obrońców Pokoju – modernizacja obiektów.
(żms)
fot. wizualizacja INDUSTRIA/UM Gliwice