Budowa nowego szpitala miejskiego zagrożona? „W obecnej sytuacji zabraknie na nią pieniędzy”

Miasto od dłuższego czasu przymierza się do budowy nowego budynku szpitala miejskiego. Niestety, choć prace projektowe zmierzają do finału, w sytuacji wprowadzenia Polskiego Ładu przez stronę rządową przedsięwzięcie to staje pod znakiem zapytania.

 
W najnowszym wydaniu Miejskiego Serwisu Informacyjnego pojawiły się wyliczenia, jak Polski Ład wpłynie na kondycję finansową samorządów. Z zamieszczonego tam wywiadu z prezydentem Gliwic dowiadujemy się, że z powodu zmniejszonego dochodu z podatku PIT, wiele z nich znajdzie się w dramatycznej sytuacji. Mimo dobrej kondycji budżetowej, straci też nasze miasto, co przełoży się na ograniczenie planowanych wcześniej inwestycji. Największą z nich jest budowa szpitala miejskiego w rejonie ulicy Kujawskiej, która miała pochłonąć setki milionów złotych. Czy w tej sytuacji dojdzie do skutku?

Gliwice na nowych rozwiązaniach tracą. Z Wieloletniej Prognozy Finansowej wynika, że ubytek dochodów z PIT-ów liczonych do 2034 roku będzie większy niż koszt budowy nowego szpitala. W obecnej sytuacji zabraknie na nią pieniędzy. Musimy ograniczyć wydatki, a szpital zbudujemy wyłącznie, jeśli pozyskamy duże dofinansowanie zewnętrzne – czytamy w wywiadzie z Adamem Neumannem.

Z Wieloletniej Prognozy Finansowej wynika, że do 2034 roku Gliwice stracą na zmniejszonych wpływach z podatków PIT ponad 800 mln zł. Od 2023 roku miasto będzie natomiast otrzymywać – podobnie jak inne gminy – nową subwencję rozwojową. Z analizy przepisów wynika, że może ona wynieść zaledwie kilka milionów złotych rocznie.

Nie tylko szpital

Jakie inne przedsięwzięcia w mieście mogą zostać odłożone z powodu Polskiego Ładu? Miasto wymienia ich kilka. Ogółem plany inwestycyjne na 2022 rok okrojono o ponad 260 mln zł. Z tego powodu:

  • część zadań będzie wykonana w późniejszym terminie, a ich realizację ograniczono obecnie do przygotowania dokumentacji projektowej (np. modernizacja boisk szkolnych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 przy ul. Kozielskiej, uzupełnienie infrastruktury obiektów sportowych w ZSO nr 8 przy ul. Syriusza, budowa kręgu modelarskiego przy ul. Rybnickiej);
  • zrezygnowano m.in. z modernizacji terenu giełdy, przesunięto w czasie modernizację lub budowę oświetlenia ulic Kozielskiej, Portowej, Toszeckiej;
  • część zadań rozłożono na lata, w tym: SP nr 13 przy ul. Elsnera i SP nr 6 przy ul. Jasnogórskiej – budowa przedszkoli, SP nr 3 przy ul. Daszyńskiego – rozbudowa szkoły, ZS-P nr 4 przy ul. Obrońców Pokoju – modernizacja obiektów.

(żms)
fot. wizualizacja INDUSTRIA/UM Gliwice