Gmach Sądu Rejonowego w Gliwicach przy ul. Powstańców trafi do wojewódzkiego rejestru zabytków. Konserwator docenił walory obiektu – wystrój wnętrz, fasadę budynku i jego historię.
Od momentu powstania w 1909 roku, obiekt przeznaczony był do prowadzenia działalności sądowej.
Procedura wpisania do rejestru zabytków rozpoczyna się z chwilą złożenia odpowiedniego wniosku. Może to zrobić zarówno właściciel obiektu jak i wojewódzki konserwator zabytków. W przypadku gliwickiego gmachu był to ten pierwszy. Jak informuje nas Ewa Pokorska, miejski konserwator zabytków, jej wojewódzki odpowiednik z dużą życzliwością odniósł się do tej propozycji.
Za wpisaniem budynku do rejestru przemawiały jego walory architektoniczne i historia tego miejsca.
Budynek sądu został zbudowany w latach 1906 – 1909. Autorem projektu budowlanego był Eberhard Geick.
Początkowo przeznaczony był dla działalności Sądu Krajowego, Administracyjnego I Instancji i Sądu Rejonowego Ziemskiego II Instancji. Swoją jurysdykcją obejmował Gliwice, Toszek, Pyskowice, Zabrze oraz dalsze tereny około Mikołowa i Pszczyny. Budynek został zaprojektowany zgodnie z zachowaniem tradycyjnych sal rozpraw, ale stosując najnowsze technologie i instalacje dostępne wówczas w Europie.
– W tym obiekcie mamy do czynienia z odmianą neobaroku nazywaną też „stylem wilhelmińskim” lub „stylem około 1800 roku” – informuje miejska konserwator zabytków.
W obiekcie zachowana została oryginalna posadzka i piękne witraże zdobiące hol sądu.
Niedawno obiekt przeszedł gruntowny remont.
– Współpraca z właścicielem budynku w trakcie remontu to była prawdziwa przyjemność. Prace remontowe prowadzone były tak jakby to był już obiekt zabytkowy. Starano się uwypuklić jego walory – mówi nam Ewa Pokorska.
Budynek Sądu Rejonowego w Gliwicach przy ul. Powstańców połączony jest z XIX-wiecznym budynkiem tego samego sądu przy ul. Wieczorka 10. Ta druga część, w której kiedyś znajdowała się Zasadnicza Szkoła Samochodowa, w rejestrze znajduje się już od 1988 roku.
(msz)