Jeszcze w tym roku zostanie rozebrany budynek po dawnej cegielni na granicy Wójtowej Wsi i Ostropy. Deweloper w jego miejscu chce wybudować nowy obiekt o funkcjach usługowo-mieszkalnych.
– Posiadamy specjalistyczną ekspertyzę, przygotowaną przez dr. Zbigniewa Pająka, wedle której obiekt nie ma żadnej wartości historycznej – informuje Katarzyna Dębiak z HS Nieruchomości Sp. z o.o. – spółki odpowiadającej za budowę Osiedla Stara Cegielnia.
Budynek znajduje się w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. W 2017 roku spółka komunikowała, że „stara cegielnia” zostanie zaadoptowana pod usługi. Miał powstać tu sklepik osiedlowy, fryzjer, kosmetyczka, bistro, a na dachu restauracja z widokiem na jezioro. Jednak już w 2018 roku spółka wystąpiła o pozwolenie na rozbiórkę obiektu. Za zmianą planów dewelopera miały stać kwestie techniczne i ekonomiczne.
– Należy podkreślić, że remont obiektu z ekonomicznego punktu widzenia nie będzie opłacalny. Budynek służył do produkcji cegieł, nie ma stropów, a okna są tak porozmieszczane, że nie spełniałyby obecnie funkcjonujących przepisów – wskazuje Katarzyna Dębiak.
W 2018 roku do rozbiórki nie doszło. Na drodze stanęła negatywna opinia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na jej podstawie, w 2019 roku Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego wydał decyzję odmowną.
– Ponowny wniosek został złożony w lutym tego roku i tym razem WKZ wyraził pozytywne stanowisko zostało więc zgodnie z prawem udzielone pozwolenie na rozbiórkę obiektu Starej Cegielni – informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.
Niestety mimo wielokrotnych prób otrzymania odpowiedzi, biuro wojewódzkiego konserwatora przez kilka tygodni nie było w stanie udzielić nam informacji z czego wynika zmiana stanowiska konserwatora. Między wydanymi opiniami upłynęły zaledwie trzy lata.
NOWY OBIEKT MA NAWIĄZYWAĆ DO STAREGO
Teraz o dawnej produkcji cegieł w tym miejscu będzie przypominał jedynie komin. Ma zostać wypiaskowany, skrócony o 3-4 przęsła i podświetlony napisem „Osiedle Stara Cegielnia”. Pewne elementy nawiązujące do dawnej funkcji znajdą się także w nowym budynku. Obiekt ma mieć zbliżone wymiary, płaski dach, zostanie wykończony klinkierem, a w jego bryłę zostaną wmurowane fragmenty starej cegielni.
Będą tu mieszkania, ale też część usługowa. HS Nieruchomości na parterze chce uruchomić pierwsze w Polsce centrum rehabilitacji onkologicznej dzieci. Nawiązano już współpracę z Fundacją Iskierką, która docelowo ma zarządzać tą przestrzenią. Za projekt „nowej starej cegielni” odpowiada pracownia Studio Architektury Arkadiusz Płomecki. Jak zapewnia deweloper, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, zaprezentowane zostaną wizualizacje obietku.
Inwestycja ma być realizowana w najbliższych latach. Rozbiórka budynku możliwa jest jednak jeszcze w tym roku.
Michał Szewczyk