Budynek starej cegielni już po rozbiórce. O dawnym zakładzie przypominać będzie tylko komin

W połowie sierpnia rozebrany został budynek dawnej cegielni w Ostropie. W jego miejscu deweloper chce wybudować nowy obiekt, a o starym zakładzie przypominać będzie jedynie komin – zostanie skrócony o 4 przęsła i wypiaskowany.

 
Minęło zaledwie kilka tygodni od naszej poprzedniej publikacji na ten temat (przeczytaj –> Budynek starej cegielni do rozbiórki. Powstanie nowy obiekt, nawiązujący do historii tego miejsca). I choć deweloper rozbiórkę planował w bliżej nieokreślonym terminie (ale jeszcze w tym roku), likwidacja pozostałości dawnego zakładu stała się faktem w niespełna miesiąc.

INTERWENCJA SPOŁECZNIKÓW – KONSERWATOR PODTRZYMUJE STANOWISKO

Co ciekawe, na krótko po naszej publikacji sprawa wzbudziło sporo kontrowersji wśród społeczników. Do działania wzywał m.in. profil miejskich aktywistów Ratujmy Lipy, a pismo z zapytaniem do konserwatora zostało skierowane też przez Stowarzyszenie Miasto Ogród Gliwice (MOG).


W odpowiedzi na pytania MOG, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków potwierdził stanowisko przedstawiane przez HS Nieruchomości Sp. z o.o. (spółkę odpowiadającą za budowę Osiedla Stara Cegielnia).

– Do rejestru zabytków wpisuje się zabytki o charakterze unikatowym w skali regionu lub znaczeniu ponadregionalnym […] W mojej ocenie zabudowania cegielni w Gliwicach nie przedstawiają unikatowych i wyjątkowych wartości, które w jakikolwiek sposób uzasadniałyby objęcie ich formą ochrony, jaką jest rejestr zabytków – napisał Łukasz Konarzewski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach.

ZAMIAST DAWNEJ CEGIELNI PIERWSZE W POLSCE CENTRUM REHABILITACJI ONKOLOGICZNEJ DZIECI?

Rozbiórka została więc przeprowadzona w zgodzie z prawem. Teraz deweloper planuje wybudowanie nowego obiektu, który będzie miał zbliżone wymiary, płaski dach oraz zostanie wykończony klinkierem. Docelowo mają w nim znajdować się mieszkania, ale też część usługowa. HS Nieruchomości na parterze chce uruchomić pierwsze w Polsce centrum rehabilitacji onkologicznej dzieci. Nawiązano już współpracę z Fundacją Iskierką, która docelowo ma zarządzać tą przestrzenią. Projekt wnętrz dla placówki przygotowała Medusa Group. Natomiast za projekt nowego obiektu odpowiada pracownia Studio Architektury Arkadiusz Płomecki.

Niewyjaśniona pozostaje nadal zmiana stanowiska konserwatora, który w 2018 nie zgodził się na rozbiórkę. W tym roku wydał jednak decyzję pozytywną. Biuro ŚWKZ nie udzieliło odpowiedzi w tej sprawie.
(msz)