„Budżet 2016”: siłownia deklasuje konkurencję. Które osiedle zgarnęło najwięcej?

Dokładnie 6269 oddanych ważnych głosów rozstrzygnęło o losach „Budżetu 2016”.

Głosowanie odbyło się w cieniu dyskusji nad jego formą i petycji społeczników w sprawie jego usprawnienia. Niezależnie od tego, mieszkańcy czterech osiedli w przyszłym roku będą mogli cieszyć się z wybranych właśnie inwestycji.

Pod głosowanie poddano w tym roku 36 propozycji. Wybrano pięć przedsięwzięć, które zdobyły największą ilość głosów w dwóch kategoriach: zadaniach inwestycyjnych i remontowych.


W przypadku tych drugich, cieszyć mogą się mieszkańcy Łabęd, którzy zgarnęli dwa pierwsze miejsca. W 2016 roku uporządkowane zostaną tereny zielone wzdłuż ul. Wolności pomiędzy ul. Marksa i Partyzantów (644 głosów). Drugie wybrane zadanie to nowa nawierzchnia jezdni, chodników i parkingów przy ul. 22 lipca (195 głosów). W przypadku tej drugiej inwestycji Łabędy o włos, a konkretnie o jeden głos, wyprzedziły Sośnicę i budowę nowej nawierzchni jezdni przy ul. Korczoka. Łabędzkie inwestycje pochłoną łącznie 800 tysięcy złotych.

Wśród „zadań inwestycyjnych” bezkonkurencyjna okazała się siłownia na wolnym powietrzu w Starych Gliwicach (1085 głosów). Warto zauważyć, że tego typu obiekty cieszą się regularnie dużym powodzeniem wśród mieszkańców, a w odróżnieniu od remontów chodników i jezdni, są też dobrymi przykładami propozycji, które w takim głosowaniu powinny się pojawiać.

Kolejna inwestycja powstanie w Bojkowie. Będzie to utwardzenie nawierzchni ul. Warzywnej od skrzyżowania z ul. św. Br. Alberta (725 głosów). Trzecie i ostatnie zakwalifikowane przedsięwzięcie to monitoring na ul. bł. Czesława na osiedlu Baildona (362 głosów).

Blisko, ale jednak z mniejszą ilością głosów były ponownie Łabędy (nowa nawierzchnia jezdni i chodników przy ul. Róży Luksemburg zdobyła 299 głosów) i doposażenie Placu Grunwaldzkiego w Wójtowej Wsi (220 głosów).

„Budżet 2016” pierwotnie zakładał także głosowanie nad trzecią kategorią („zadania bieżące”), ale zgłoszono na tyle mało wniosków, że wszystkie przedsięwzięcia z tej puli zostaną zrealizowane. Będzie to doposażenie placu zabaw przy ul. św. Anny, wydzielenie drewnianym ogrodzeniem placu zabaw w Lesie Komunalnym w rejonie ul. Brzozowej, montaż ławek z oparciami w Parku Chrobrego oraz bezpłatny kurs samoobrony dla kobiet w Sośnicy.

Na wybrane przedsięwzięcia, gliwiczanie glosowali od 8 do 22 czerwca. Łącznie oddano 6269 głosów. To więcej niż w zeszłym roku, kiedy zagłosowało 5289 osób. Na lepszy wynik wpłynęło zapewne poszerzenie możliwości oddania głosu o formę papierową (wcześniej do dyspozycji był tylko internet).

Być może, kolejne zmiany w głosowaniu określanym mianem budżetu obywatelskiego zostaną wprowadzone w przyszłym roku. Trwa zbieranie podpisów pod petycją skierowaną do prezydenta Gliwic (na razie pod apelem podpisało się 169 osób). Jej sygnatariusze domagają się m.in. poszerzenia kręgu osób mogących składać wnioski budżetowe (w tym roku byli to tylko radni, Rady Osiedlowe i Młodzieżowa Rada Miasta) oraz zwiększenia kwoty przekazywanej na realizację zadań wskazanych przez mieszkańców.

Magistrat zapewnia, że pismo nie pozostanie bez odpowiedzi i przyznaje, że w gliwickim głosowaniu nie wszystko funkcjonuje jak należy. Stosowne prace nad zmianą mechanizmu „budżetu obywatelskiego” w Gliwicach podjęto ponoć także w komisjach Rady Miasta.
(msz)