Każdy, kto chciałby współdecydować o tym, na co zostaną wydane pieniądze w ramach GBO 2020, powinien wziąć udział w głosowaniu. Tym razem odbędzie się ono między 2 a 23 września.
Do głosowania skierowano 145 projektów zaproponowanych przez mieszkańców – w tym 140 zadań dzielnicowych (wśród nich są propozycje z wszystkich 21 gliwickich dzielnic) i 5 zadań ogólnomiejskich (ten rodzaj zadań pojawił się po raz pierwszy).
Każdy mieszkaniec Gliwic będzie mógł oddać maksymalnie dwa głosy, w tym jeden głos na projekt w dowolnej dzielnicy i jeden głos na projekt ogólnomiejski – na dwóch oddzielnych formularzach do głosowania.
W jaki sposób zagłosować
Głosować będzie można albo w formie elektronicznej (na e-formularzach aktywnych od 2 września od godz. 8:00 do 23 września do godz. 20:00 na stronie miasta w zakładce „Gliwicki Budżet Obywatelski”), albo w formie papierowej – na formularzach dostępnych od 2 do 23 września w ponad dwudziestu punktach konsultacyjnych zlokalizowanych w różnych częściach miasta (Wykaz punktów konsultacyjnych) bądź pobranych w tym czasie – i wydrukowanych – ze strony miasta.
W przypadku głosowania elektronicznego potwierdzenie oddania głosu nastąpi poprzez zatwierdzenie linku aktywacyjnego przesłanego na adres e-mail (zatwierdzenie będzie odrębne dla każdego z formularzy). Jeden adres e-mail będzie mógł zostać wykorzystany do udziału w głosowaniu przez jednego uprawnionego!
W przypadku głosowania w formie papierowej głos będzie można oddać w punktach konsultacyjnych w godzinach ich otwarcia (za dzień oddania głosu przyjmuje się dzień złożenia wypełnionego formularza bezpośrednio w punkcie konsultacyjnym) lub listownie, przesyłając wypełniony formularz na adres Urzędu Miejskiego (ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice). O fakcie oddania głosu w terminie decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do magistratu.
Osoby, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia oddanie głosu, będą mogły wziąć udział w głosowaniu za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21, w godzinach urzędowania (za okazaniem dokumentu potwierdzającego dane osobowe).
W trakcie całego głosowania na stronie internetowej miasta będzie udostępniana na bieżąco aktualna liczba oddanych głosów. Wyniki poznamy do 23 października.
Podczas ustalania wyników głosowania będą brane pod uwagę projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących – w przypadku projektów dzielnicowych oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich.
Najbardziej aktywne dzielnice będą miały szansę na finansowy bonus, czyli środki z tzw. puli dla aktywnych. Listę projektów, na które można oddać głos, znajdziemy tutaj: Budżet Obywatelski 2020.
(żms)/MSI