Bumar planuje produkować czołgi i wozy towarzyszące w technologii K2. Nawiązano współpracę z Politechniką

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Badania i rozwój, edukacja, a także kształcenie kadry – Politechnika Śląska nawiązała współpracę z Bumarem Łabędy. Zawarta umowa daje Zakładom Mechanicznym możliwość pozyskania odpowiednich zasobów ludzkich do przedsięwzięć inwestycyjnych uruchamiających nowe produkty.

Umowa została podpisana 1 kwietnia przez Rektora Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marka Pawełczyka oraz Prezesa Zarządu Bumar-Łabędy Zbigniewa Krzyszkowskiego.

Porozumienie będzie obejmować szeroki zakres współpracy, w tym realizację wspólnych projektów badawczych i rozwojowych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz aktywny udział w procesie kształcenia studentów. Możliwa będzie również realizacja prac dyplomowych magisterskich, doktorskich i projektów inżynierskich, a także organizacja specjalistycznych szkoleń, warsztatów i seminariów. Oprócz tego studenci i doktoranci będą mieli możliwość zdobywania praktycznych umiejętności poprzez staże, praktyki oraz udział w interdyscyplinarnych zespołach badawczych, co przyczyni się do ich lepszego przygotowania do wyzwań współczesnego rynku pracy.

Politechnika Śląska jest naturalnym źródłem pozyskania specjalistycznych oraz inżynierskich kadr. Projektujemy aktualnie dwie grupy produktów, które chcielibyśmy u nas za dwa-trzy lata uruchomić – to opancerzone pojazdy kołowe oraz pojazdy pancerne, czyli czołgi i wozy towarzyszące w oparciu o technologię koreańską K2

– mówi Zbigniew Krzyszkowski.

Studenci będą mieli możliwość realizacji wspólnych projektów ze spółką, a także uczestnictwa w wizytach studyjnych, które umożliwią zdobycie doświadczenia i poznanie nowoczesnych technologii wojskowych w praktyce.

– Bumar Łabędy to jedna z kluczowych firm w kraju zajmujących się sprzętem wojskowym. Politechnika Śląska jako uczelnia badawcza oraz uczelnia techniczna jest jej naturalnym partnerem. Nasza współpraca trwa już od lat, ale teraz powinna przybrać zdecydowanie większy wymiar. Mamy bowiem kompetencje, grupy badawcze oraz wydziały zajmujące się tematyką, która jest w obszarze zainteresowań Bumaru Łabędy – tłumaczy Rektor Marek Pawełczyk, który podkreśla, że łączenie nauki z przemysłem to ważny aspekt dla Politechniki Śląskiej.

– Uczelnia funkcjonuje w wyjątkowym miejscu, jakim jest województwo śląskie, a nasza działalność opiera się w dużej mierze na współpracy z przemysłem. Wraz z przedstawicielami Bumaru Łabędy rozmawiamy o tym, w jaki sposób zapewnić odpowiednią ścieżkę kształcenia naszym studentom, którzy mogliby już w trakcie studiów podjąć pracę w firmie, a po ich ukończeniu stanowić kadrę, która będzie służyła rozwojowi nie tylko tego przedsiębiorstwa, ale i kraju, przyczyniając się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa – podsumowuje Rektor.

(żms)/POLSL.PL
fot. Jan Szady/polsl.PL, BUMAR ŁABĘDY

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
22 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze