„Bursztyn. Skarb Bałtyku”. Wystawa dotąd nigdzie nieprezentowanych eksponatów dostępna w Willi Caro

fot. Muzeum w Gliwicach (FB)

Około 300 różnorodnych bursztynowych eksponatów można zobaczyć na wystawie w gliwickim Muzeum. Większość wypożyczono z różnych polskich instytucji muzealnych (w tym rezydencji królewskich), kolekcji kościelnych, zbiorów uniwersyteckich, instytutów badawczych oraz kolekcji prywatnych.

 
Ekspozycja „Bursztyn. Skarb Bałtyku” jest dostępna w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Wiele z eksponatów można obejrzeć po raz pierwszy w historii tych dzieł i to w towarzystwie wysokiej klasy obiektów złotniczych, malarstwa, grafiki oraz innych naturaliów.

Wśród nich znajdą się m.in. pamiątki po polskich królach (klejnot sentymentalny w kształcie serca należący do Anny Jagiellonki czy bursztynowy pucharek wiązany z Zygmuntem III Wazą, nowożytne cuda bursztyniarskiego rzemiosła artystycznego z dwóch najważniejszych w tamtym czasie jego ośrodków – Gdańska oraz Królewca, obiekty archeologiczne, przyrodnicze, starodruki opowiadające o bursztynie i wiele innych eksponatów reprezentujących okres od nowożytności po czasy współczesne. Nie zabraknie oczywiście dzieł z jednej z największych muzealnych kolekcji biżuterii artystycznej w Polsce, której dysponentem jest Muzeum w Gliwicach, a także nowoczesnych prac dzisiejszych twórców bursztynników i złotników z innych wybitnych kolekcji – mówi Robert B. Bartkowski, kurator ekspozycji, historyk sztuki, muzealnik, kustosz w Dziale Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach.

Fakt, że na jednej wystawie możemy zobaczyć królewskie skarby, naturalne inkluzje czy statuetkę Bursztynowego Słowika należącą do Stanisława Soyki, nie powinien nikogo dziwić – bursztyn w naszej kulturze osadzony jest mocniej, niż sądzimy. O tym też jest ta wystawa

– dodaje.

Wystawa będzie prezentowana do 7 stycznia 2024 roku. Została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Gliwice, Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie muzeum.gliwice.pl oraz w aplikacji [GAMA].

(żms)/UM Gliwice (ada)
fot. Muzeum w Gliwicach (FB)

3 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze