Byliśmy z gliwicką firmą w Czarnobylu. Te widoki przyprawiają o gęsią skórkę

W ostatnich miesiącach zespół The Farm 51, któremu towarzyszyliśmy, kilkukrotnie odwiedził rejon katastrofy w Czarnobylu, wykonał tysiące zdjęć i setki filmów.

Posłużą one do stworzenia najbardziej realistycznego odwzorowania miejsca w rzeczywistości wirtualnej. Gliwicka wyprawa otrzymała status grupy naukowej, dzięki czemu w czasie swoich wizyt w skażonej strefie miała zezwolenie na wejście do miejsc na co dzień zamkniętych.

Chernobyl VR Project to przedsięwzięcie gliwickiego studia The Farm 51, które łączy świat gier komputerowych ze światem aplikacji edukacyjnych. Jest to pierwsza w historii wirtualna wycieczka po Czarnobylu i Prypeci przeznaczona na urządzenia wirtulanej rzeczywistości.
Wybrane lokacje są odtwarzane przy zachowaniu najmniejszych detali: farby odchodzącej ze ścian, rozbitych cegłówek i śmieci, które zostały realistycznie zeskanowane 3D wraz z opuszczonymi budynkami strefy.

1-Screenshot_5

– Chernobyl VR Project tworzony jest dzięki Reality 51, autorskiej technologii firmy The Farm 51, w pełni przystosowanej do rodzącego się rynku Virtual Reality. Projekt wykorzystuje najnowsze rozwiązania graficzne, m.in. zaawansowane skanowanie 3D, zdjęcia sferyczne, filmy stereoskopowe, a także rozwiązania augmented reality (rozszerzona rzeczywistość). A to wszystko w pełni przystosowane do nowoczesnych okularów VR – informuje gliwicka firma.

26 kwietnia 1986 roku przegrzanie reaktora jądrowego w bloku energetycznym nr 4 doprowadziło do wybuchu wodoru, wzniecenia pożaru oraz rozprzestrzenienia substancji promieniotwórczych na terenie elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tak rozpoczęła się największa w historii katastrofa przemysłowa i ekologiczna.