„Było puste pole, teraz mamy halę”. Przetworzą tu 100 tysięcy ton odpadów rocznie

Na terenie miejskiego wysypiska przy ul. Rybnickiej powstała nowoczesna instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

Zakończona właśnie inwestycja pozwoli na przetwarzanie około 100 tysięcy ton odpadów rocznie. Jest też szansa, że z krajobrazu Gliwic zniknie stara sortownia, zlokalizowana niefortunnie w sąsiedztwie deptaka na ul. Akademickiej.

– W hali znajduje się linia do sortowania odpadów selektywnej zbiórki i kompostownia. Liczymy, że od przyszłego roku rozpoczniemy pełną działalność zakładu, czyli będziemy mogli segregować odpady – mówi Dariusz Szyszka, prezes Śląskiego Centrum Recyklingu.

ŚCR to spółka utworzona z inicjatywy Miasta Gliwice i „śmieciowego potentata”, firmy Remondis (49% udziałów ma miejska spółka Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów, a 51% REMONDIS Gliwice).

Nowa instalacja pomoże nie tylko w realizowaniu zobowiązań unijnych dotyczących segregacji odpadów, ale też wydatnie zmniejszy liczbę odpadów na składowisku. Szacuje się, że nawet o jedną trzecią.
– Jest to bardzo nowoczesna instalacja, więc powinniśmy mieć duży odzysk surowców wtórnych. Natomiast kompostownia pozwoli nam na ustabilizowanie odpadów przed przekazaniem na składowisko, więc również zmniejszy się ich masa i objętość – zachwala Szyszka.

Na ŚCR spoczywa w tej chwili zadanie efektywnego gospodarowania nowym zakładem i osiągnięcia dobrego wyniku ekonomicznego. Bowiem gros środków finansowych potrzebnych do zrealizowania inwestycji stanowiła pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (75% z ponad 38 mln złotych).

Według pierwszych zapowiedzi, budowa nowej sortowni miała pozwolić też na zamknięcie tej starej, zlokalizowanej w centrum miasta, tuż obok ul. Akademickiej. Nadal nie jest to wykluczone, choć ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.
– Jej losy będą się ważyć w najbliższej przyszłości. Podejrzewam, że nowa sortownia przejmie większość odpadów – mówi Dariusz Szyszka.

Instalacja przy ulicy Rybnickiej zajmuje działkę o powierzchni 25 tysięcy m2. Hala do sortowania liczy 4 tysięcy m2 powierzchni, a kompostownia ? pięć dużych tuneli o powierzchni 2 tysięcy m2.
(msz)