Cellulit – jaki wpływ ma dieta na powstawanie cellulitu?

Cellulit to widoczne zmiany wyglądu skóry, zlokalizowane najczęściej w okolicy ud i pośladków. Jest zwany pomarańczową skórką, gdyż wczesne stadium cellulitu ją przypomina. Jakie znaczenie ma dieta w walce z cellulitem?

 

Cellulit – co to takiego?

Cellulit to zaburzenie metaboliczne, którego efektem jest nierównomierne rozłożenie komórek tłuszczowych w tkance podskórnej. Tkanka łączna, która ściska nagromadzony tłuszcz do powierzchni mięśnia, daje efekt nierówności, które wizualnie przypominają pomarańczową skórkę lub grudkowaty serek typu grani. Mimo tego, że cellulit to naturalne zjawisko, jest traktowany jako defekt natury estetycznej i wpływa na negatywną samoocenę i poczucie własnej wartości. 

Cellulit dotyczy w zdecydowanej większości kobiet i może pojawić się już w młodym wieku, po okresie dojrzewania. Z oczywistych powodów częściej występuje u osób z otyłością i nadwagą, lecz obserwowany jest także u osób szczupłych i aktywnych fizycznie. Jest wówczas mniej widoczny, ale zmiany pojawiają się po ściśnięciu fałdu skórnego. 

Nieznane są jednoznaczne przyczyny powstawania cellulitu, ale do najczęściej wymienianych należą:

  • Predyspozycje genetyczne – szczególny sposób gromadzenia i rozkładania się na ciele tkanki tłuszczowej u spokrewnionych członków rodziny płci żeńskiej.
  • Zaburzenia hormonalne – szczególnie nagromadzenie dużych ilości estrogenu w organizmie.
  • Niska aktywność fizyczna – siedzący tryb życia i brak regularnych ćwiczeń sprzyjają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Brak stymulacji mięśni, nadmierny ucisk kończyn dolnych spowodowanych pozycją siedzącą, będzie wpływał na osłabiony przepływ krwi i limfy.
  • Niewłaściwa dieta – zbyt duża kaloryczność posiłków, wysoko przetworzone produkty, nadmierne spożycie słodyczy i słonych przekąsek.
  • Zbyt obcisła odzież, która może utrudniać swobodny przepływ krwi i limfy. 

Jakie są rodzaje cellulitu?

Cellulit to nie tylko zaburzenie natury estetycznej, które wynikają z nierówności powierzchni skóry, lecz także może powodować dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Jego obecność wiąże się często z uczuciem ciężkich nóg, drętwienia i skurczów kończyn. Wraz z nadmiernym gromadzeniem się komórek tłuszczu mogą powstać rozstępy.

Mimo tego, że cellulit wiąże się z nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, może przyjmować różną postać. 

Rodzaje cellulitu:

  • Cellulit wodny (twardy) – dotyczy osób, których masa ciała nie zmieniła się na przestrzeni ostatniego czasu. W przebiegu tego rodzaju zaburzenia tkanka tłuszczowa jest zbita i ściśle przylega do mięśni, często może zachodzić problem w odróżnieniu i nie zmienia się bez względu na przyjmowaną pozycję ciała. 
  • Cellulit tłuszczowy (miękki) – zmiany związane z nierównomiernym lub uwidocznionym ułożeniem tkanki tłuszczowej najczęściej dotyczą osób, których masa ciała szybko uległa zmniejszeniu. Cellulit uwidacznia się podczas zmiany pozycji ciała, gdyż tkanka tłuszczowa nie przylega ściśle do mięśni. 

Cellulit – czy dieta ma wpływ?

Bez względu na przyczynę powstawania cellulitu, dieta może mieć znaczący wpływ na powstawanie, a także niwelowanie widocznych objawów tzw. pomarańczowej skórki. Przesłanką do zmiany nawyków żywieniowych jest fakt, że nasilony cellulit obserwuje się u osób z nadmierną masą ciała. W tym przypadku istotne będzie wprowadzenie jadłospisu o określonym deficycie energetycznym oraz zapewnienie optymalnej podaży makroskładników, oraz regularność posiłków. Pomocne może być skorzystanie z oferty cateringu dietetycznego w Warszawie, Łodzi i innych miastach, gdzie można zdecydować się na codzienne dostawy diety pudełkowej. Wówczas otrzymujemy świeże, prawidłowo zbilansowane dania o założonej kaloryczności.

Ważne jest zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców, które są cennym źródłem witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy. Zawierają także błonnik pokarmowy, który zapewnia uczucie sytości i reguluje pracę przewodu pokarmowego. Z diety powinny zostać jednocześnie wyeliminowane środki spożywcze, które będą sprzyjać nasileniu objawów pomarańczowej skórki. 

Kluczowe będzie także wprowadzenie zasad zdrowego stylu życia, rezygnacja z używek i ruch na co dzień.

Co może wpływać na powstawanie cellulitu?

  • Przetworzona żywność o wysokiej zawartości tłuszczów, cukrów, soli i dodatków do żywności – słodkie i słone przekąski (chipsy, paluszki, nachos, ciastka, cukierki);
  • Napoje alkoholowe – słodkie trunki, piwo, wermut itp.;
  • Palenie tytoniu;
  • Brak aktywności fizycznej.
  • materiał partnera