Centrum czy przedmieścia? Dylematy mieszkaniowe studenta

Już 1 października wielu spośród tegorocznych, świeżo upieczonych maturzystów rozpocznie studia. Reszta braci studenckiej również powróci, aby kontynuować podjęte przez siebie kierunki. Jeśli nie dostałeś miejsca w akademiku, to właśnie teraz jest ostatni dzwonek na znalezienie mieszkania.

I to niezależnie czy jesteś świeżo upieczonym studentem, czy pełnoprawnym żakiem. Wielu stoi teraz przed sporym dylematem: w jakiej części miasta wynająć lokum dla siebie? My pokażemy plusy i minusy mieszkania w centrum i na obrzeżach.

Mieszkanie dla żaka, czyli czym najczęściej kierują się studenci szukający lokum dla siebie?

Pierwszym i najważniejszym kryterium wśród wynajmujących jest zdecydowanie cena. Z roku na rok w dużych ośrodkach akademickich (Warszawa, Kraków, Wrocław) coraz trudniej znaleźć tani pokój. Szczególnie problem ten dotyka singli, którzy chcąc wynająć dla siebie jedynkę, muszą niejednokrotnie liczyć się z cenami jak za kawalerkę.

Dlatego coraz więcej wynajmujących decyduje się na wynajem całych mieszkań. Gdy nie mają pod ręką paczki znajomych, szukają osób do wspólnego wynajmu w sieci. Głównie w grupach na  portalach społecznościowych. To dość nowe zjawisko, które prawdopodobnie będzie wiodącym trendem na kolejne lata. Kolejną rzeczą, do której coraz częściej przywiązuje się wagę to wnętrza mieszkań. Meblościanka rodem z PRL-u odchodzi powoli do lamusa. Właściciele mieszkań do wynajęcia coraz częściej zdają sobie sprawę z oczekiwań wobec wynajmowanego lokum. Dlatego podnoszą standardy swoich mieszkań. Niestety, właśnie w głównej mierze przez to ceny wynajmu są aż tak wysokie.

Mieszkanie w centrum miasta: zalety i wady

Największą zaletą jest zdecydowanie to, że wszędzie jest blisko. Odpadają koszty, jakie ponosimy na dojazdy lub bilety komunikacji miejskiej. Wady: wielokrotnie wyższe ceny wynajmu niż na obrzeżach miasta. Poza tym musimy się liczyć wszechobecnym miejskim hałasem oraz zanieczyszczonym powietrzem. Zawsze możemy poratować się pożyczką dla studenta.

Mieszkanie na przedmieściach: zalety i wady

Na pozór zalet jest sporo. Największą to o wiele niższe ceny wynajmu. Oprócz tego osoby uprawiające różnego rodzaju sporty docenią dużą ilość terenów zielonych m. in. łąk, lasów.  To idealne miejsce na poranny jogging. O wiele lepsze jest tu też powietrze. Wynika to ze sporego oddalenia od miejskich źródeł zanieczyszczeń m. in. spalin samochodów.

Najbardziej odczuwalną wadą takiej lokalizacji jest spore oddalenie od centrum miasta. Bardzo często trzeba się liczyć z kiepską komunikacją oraz codziennym wcześniejszym wstawaniem ze względu na poranne korki. Jeśli nie mamy samochodu, dodatkowo co miesiąc, musimy przeznaczać spore sumy na bilety miejskiej komunikacji.

Co w takim razie wybrać?

To zależy, od tego, na czym najbardziej nam zależy. Może być to cena lub bliskości uczelni i centralnych punktów miasta. Warto również wiedzieć, że wielu właścicieli pobiera dodatkowo kaucję. Dla studentów to spora suma, dlatego opłacają ją w wielu przypadkach z chwilówki przez Internet. To najszybsze rozwiązanie.