Centrum drogie w utrzymaniu? Autorzy projektu odpierają krytytyczne głosy

Otwarte w październiku 2012 roku Centrum Nowych Technologii wciąż stoi puste.

Czy koszty utrzymania nowoczesnego obiektu są wysokie? Uczelnia stanowczo dementuje nieoficjalne spekulacje.

Budynek zlokalizowany przy ulicy Konarskiego został uroczyście otwarty w obecności minister rozwoju regionalnego podczas inauguracji roku akademickiego 2012/13. Według wstępnych założeń, pierwsze zajęcia dydaktyczne miały odbyć się w nim już rok później. Tak jednak się nie stało – obecnie wciąż trwa wyposażanie gigantycznego obiektu.


– Obecnie w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej generalny wykonawca robót budowlano-instalacyjnych, czyli Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług Technicznych ?Śląsk? wykonuje prace zgodnie z podpisaną umową. Prace trwają zgodnie z harmonogramem i powinny zakończyć się do 30 sierpnia. Wszelkie dostawy, w tym dostawy mebli biurowych i laboratoryjnych, powinny zostać zakończone do 30 lipca – informuje nas Paweł Doś, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.

Kwestia wyposażenia gigantycznego Centrum nie jest sprawą łatwą.

W budynku, na powierzchni około 14 tys. metrów kw. mieści się aż 179 sal dydaktycznych oraz około 50 pomieszczeń laboratoryjnych.

Uczelnia wciąż rozpisuje przetargi na dostawę mebli i urządzeń. Całkowite zamknięcie projektu przewidywane jest na grudzień bieżącego roku.

– Aktualne dofinansowanie zgodne z aneksem do umowy wynosi 70 mln 824 tys. zł, a całkowita wartość projektu to 78 mln 668 tys. zł – dodaje rzecznik Politechniki Śląskiej.

Według proszących o anonimowość naszych rozmówców związanych z uczelnią, budynek jest mało funkcjonalny, a bieżące koszty jego utrzymania są bardzo wysokie. Te informacje stanowczo dementuje jednak profesor Jerzy Witeczek, jeden z autorów projektu budynku.

– To nie jest tak, że budynek jest drogi i kosztowny w utrzymaniu. Wiadomo, że póki nie odbywają się w tam zajęcia, budynek i tak musi być, przynajmniej w minimalnym stopniu, ogrzewany oraz sprzątany. Wielu osobom wydaje się, że gdy projektuje się nowoczesne budynki z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, to można zniwelować koszty prawie do zera. Tak niestety nie jest – wyjaśnia prof. Witeczek.

Budowa gmachu rozpoczęła się w 2010 roku. Z zewnątrz z budynku dominuje chłodna stal oraz szkło. W CNT studiować będą uczniowie wydziałów: Inżynierii Biomedycznej, Mechanicznego Technologicznego, Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Instytutu Fizyki.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że Politechnika Śląska planuje utworzenie odrębnego wydziału poświęconego nowym technologiom.

Początkowo wydawało się, że gliwicka uczelnia będzie pierwszą placówką w Polsce z takim wydziałem, jednak Politechnikę wyprzedził Uniwersytet Warszawski, który otworzył Centrum Nowych Technologii ?Ochota?.

Michał Pac Pomarnacki