Centrum Nauki przy Radiostacji. Podjęto pierwsze kroki – jest koncepcja, kupiono teren

Czy w sąsiedztwie wieży Radiostacji powstanie Centrum Nauki Gliwice? W ubiegłym miesiącu magistrat otrzymał wstępną koncepcję wraz z kosztorysem.

Miasto wykupiło już wszystkie potrzebne grunty pod inwestycję.

O tym, że Miasto ma plany stworzenia centrum naukowego na wzór warszawskiego Kopernika, informowaliśmy dwa lata temu. Wtedy projekt był dopiero w zalążku. Teraz magistrat ujawnia coraz więcej szczegółów.

Obiekt miałby stanąć przy ul. Lublinieckiej, w sąsiedztwie Radiostacji.

– Nie odstąpiono od pomysłu. Gotowa jest już, przygotowana przez Śląską Sieć Metropolitalną, koncepcja funkcjonowania Centrum Nauki Gliwice – wstępne studium wykonalności i analiza porównawcza istniejących centrów nauki w Polsce i na świecie – ujawnia Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

Miasto liczy, że popularność corocznej Nocy Naukowców w Gliwicach przełoży się na planowane centrum, które roboczo nazwano Centrum Nauki Gliwice. Można jednak przypuszczać, że urzędnicy będą starali się znaleźć bardziej „chwytliwą” nazwę.

Dokumenty z ŚSM trafiły do magistratu na początku lipca.

Obecnie materiały są analizowane przez urzędników.

O tym, że do projektu postanowiono podejść poważnie, może świadczyć także fakt wykupienia sporej ilości gruntów pod inwestycję. Podczas gdy opracowywana była koncepcja, Miasto zajęło się wykupywaniem gruntów przy ulicy Lublinieckiej.

– Obecnie miasto już jest w posiadaniu całości terenu przeznaczonego pod budowę Centrum Nauki. W sumie jest to teren o wielkości około 12 000 metrów kw., w bezpośrednim sąsiedztwie Radiostacji – dodaje prezydencki rzecznik.

W gliwickim Koperniku mogłyby się mieścić wystawy oraz laboratoria, w których przeprowadzane byłyby efektowne eksperymenty. Zakładając, że centrum byłoby celem wielu wycieczek szkolnych, sąsiedztwo Radiostacji, najsłynniejszej budowli w mieście, może dodatkowo zwiększyć atrakcyjność całego kompleksu. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że tego typu obiektów brakuje na Śląsku.

Można zatem założyć, że wycieczkowicze z innych miast regionu także odwiedzaliby gliwickie centrum.

Za projektem przemawia także bogate zaplecze naukowe Gliwic – Politechnika Śląska jest wciąż jedną z bardziej znanych uczelni w kraju, z cenioną kadrą akademicką.

Trudno w tej chwili spekulować lub szacować potencjalne koszty inwestycji. Na pewno Miasto wystąpi o środki unijne na budowę obiektu. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie postawiono za 365 mln zł. Gliwicki ośrodek, na pewno mniej okazały, wymagałby sporych nakładów finansowych ze strony Miasta, które w ostatnich latach zdecydowanie chętniej inwestuje w infrastrukturę sportową.

(mpp)

(fot. Krzysztof Kuroń i materiały prasowe CN Kopernik)