Chcą dymisji prezesa KZK GOP. Lista zarzutów jest długa: ŚKUP, wyniki kontroli NIK…

– W związku z nieudolnym wprowadzaniem i zmuszaniem pasażerów do inwigilacyjnej i niedopracowanej systemowo Śląskiej Karty Usług Publicznych oraz raportem pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli w KZK GOP, wzywam pana do złożenia dymisji z zajmowanego stanowiska

– pisze w liście otwartym do prezesa KZK GOP Romana Urbańczyka, Tomasz Bartkowiak z inicjatywy „Zlikwidujmy KZK GOP”.

Bartkowiak – jak sam pisze – występuje w imieniu własnym, Inicjatywy „Zlikwidujmy KZK GOP” oraz pasażerów popierających akcję na facebook’u (ponad 900 osób). Jakie zarzuty kieruje wobec Urbańczyka? Oprócz problemów z wprowadzeniem ŚKUP i negatywnych wyników kontroli NIK, to m.in. nieudolne – zdaniem Bartkowiaka – zarządzanie spółką i sprzyjaniu gminnym PKM-om, w tym m.in. brak tzw. przetargów miejskich na obsługę linii komunikacyjnych na trasach wewnątrz miejskich oraz z miasta do miasta.

Przypomnijmy, na początku ubiegłego roku KZK GOP trafił pod lupę NIK. Wnioski z kontroli były dla związku druzgocące.

Najwyższa Izba Kontroli zarzuciła m.in. ustawianie przetargów pod konkretnych przewoźników, opłacanie zajęć sportowych dla pracowników z publicznych pieniędzy, sprzedaż w autobusach jedynie najdroższych biletów czy nieterminowe udzielania odpowiedzi na skargi pasażerów.

Najpoważniejszy zarzut dotyczył takiego konstruowania przetargów, które utrudniało uczciwą konkurencję. Na takim rozwiązaniu skorzystać miał m.in. PKM Gliwice, bo w praktyce warunki postępowania mogły spełnić jedynie spółki komunalne należące do gmin tworzących KZK GOP.

– Zastosowane rozwiązanie w sposób oczywisty preferowało jedynego wykonawcę, jaki zgłosił się do tego postępowania przetargowego tj. konsorcjum PKM Gliwice, PKM Katowice i PKM Sosnowiec – pisało NIK o jednym z przetargów z 2013 roku.

? Nie zgadzamy się z oceną NIK. Te przetargi, do których przedstawiono zastrzeżenia, były nieograniczone i otwarte dla wszystkich, w tym także dla firm z Unii Europejskiej. Co jeszcze jest bardzo istotne, Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrywała dwa z przedmiotowych przetargów i wyraziła opinię, że zostały przeprowadzone zgodnie z prawem ? mówiła nam po ujawnieniu wyników kontroli, Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP.

Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego założony został 19 września 1991 w celu współpracy gmin w zakresie lokalnego transportu zbiorowego i będący organizatorem publicznego transportu zbiorowego na terenie aglomeracji górnośląskiej. Aktualnie do związku należy kilkanaście gmin w tym Gliwice i Zabrze. Poza KZK GOP są m.in. Tychy, Jaworzno i Tarnowskie Góry.
(msz)