131 – tyle projektów zostanie poddanych pod głosowanie w tegorocznej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Urzędnicy właśnie zakończyli weryfikację wniosków mieszkańców. Ponownie nie udało się uniknąć kontrowersji bo do kosza wyrzucono grubo ponad połowę zgłoszeń (158).
O tym, które zadania zostaną zrealizowane zdecydują w głosowaniu mieszkańcy. Łącznie Miasto zamierza na ten cel przeznaczyć 6 mln 216 tysięcy złotych. Natomiast łączny szacunkowy koszt realizacji wszystkich projektów zweryfikowanych pozytywnie wynosi 12 mln 104 tys. zł.
Jakie projekty zostaną poddane pod głosowanie?
Krytycy budżetu na pewno zauważą, że w GBO znalazła się spora ilość zadań dotyczących budowy chodników, remontów placów zabaw i miejsc postojowych – czyli zadań, z których powinna wywiązywać się gmina.
Tak jest w istocie, choć wydaje się, że w tym roku urzędnicy wykazali się większą elastycznością i dopuścili pod głosowanie projekty odrobinę mniej oczywiste (w latach ubiegłych po weryfikacji w GBO nierzadko wiało nudą).
Wśród projektów ogólnomiejskich znalazł się m.in. remont harcówki przy al. Przyjaźni 9 czy zakup 15 drewnianych domków dla kotów wolno żyjących. Ligota Zabrska ma szansę na rekultywację skweru 700-lecia. W Ostropie na 3 przejściach dla pieszych mogą stanąć specjalne lampy solarne, a na Sikorniku strefa relaksu z meblami miejskimi i dwa korty do gry w badmintona. W Sośnicy i na osiedlu Wojska Polskiego pod głosowanie poddany zostanie m.in. projekt pumptracku, a w Starych Gliwicach tor do jazdy na rolkach. W Śródmieściu może pojawić się pijalnia wody w Parku Chopina, a na Trynku mały kompleks wspinaczkowy (przy ul. Jasnej). Pełny wykaz zadań można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego.
Tegoroczny GBO organizowany jest już po raz siódmy.
Niemal każda dotychczasowa edycja wzbudzała sporo emocji, a głosowanie było krytykowane za fasadową „obywatelskość” i instrumentalną selekcję wniosków.
Magistrat poszukiwał od lat rozwiązania i organizował otwarte spotkania z mieszkańcami. W tym roku doszło do kolejnych zmian w procedurze – m.in. zgłaszane wnioski mogły dotyczyć tylko nieruchomości należących do miasta (eliminacja terenów w posiadaniu spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych), podniesiono także próg „dla aktywnych” z 8% liczby osób zameldowanych na osiedlu do 10% liczby osób zameldowanych na pobyt stały i czasowy. Zadania, które uzyskają mniej niż 30 głosów, nie będą realizowane.
Głosowanie mieszkańców rozpocznie się 2 września i potrwa do 23 września. Ostateczne wyniki powinniśmy poznać do 23 października.
(msz)