Choroby cywilizacyjne w oczach artystów – spotkanie z prof. Edwardem Wylęgałą w ramach Wszechnicy PAU

freepik

Choroby cywilizacyjne w oczach artystów – wokół tego zagadnienia toczyć się będzie kolejne spotkanie Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzonej przez Polską Akademię Umiejętności. W czwartek, 14 grudnia, gościem będzie okulista, specjalista chorób rogówki i siatkówki, prof. Edward Wylęgała.

 
W przypadku wielu malarzy nabyte choroby wzroku, takie jak zaćma (katarakta), jaskra lub AMD (zwyrodnienie plamki żółtej oka, związane z wiekiem) wpłynęły na ich indywidualny i rozpoznawalny styl. O powiązaniach problemów okulistycznych z twórczością Francisca Goyi, Claude’a Moneta czy Edgara Degas opowie prof. Wylęgała.

Gość Wszechnicy PAU jest szefem Oddziału Okulistyki oraz Europejskiego Centrum Okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, kierownikiem Katedry i Klinicznego Oddziału Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a w kadencji 2020-2024 Prorektorem d.s. Rozwoju i Transferu Technologii ŚUM. W swojej pracy naukowo-badawczej koncentruje się na zagadnieniach dotyczących przeszczepów rogówki, schorzeń plamki siatkówki, badań genetycznych w okulistyce, traumatologii okulistycznej, obrazowaniu, diagnostyce i leczeniu jaskry. Wykonał ponad 3000 przeszczepów rogówek.


Wykład prof. Wylęgały w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się o godzinie 16:00. Wstęp wolny.

(żms)/UM Gliwice(kik)