Kominek od wielu lat jest elementem wyposażenia wnętrza, który cieszy się ogromną popularnością w polskich domach. Trudno się temu dziwić – wszak kominek nie tylko znakomicie sprawdza się przy dogrzewaniu salonu czy pokoju dziennego, ale także pełni funkcję dekoracyjną.
Wnętrze z rozpalonym kominkiem po prostu prezentuje się bardziej elegancko i przytulnie. Powstaje jednak pytanie: co będzie lepsze – brykiet czy drewno do kominka?
Brykiet czy drewno do kominka – czy to w ogóle ma znaczenie?
Zarówno drewno kominkowe, jak i brykiet drzewny do kominka, należą do paliw stałych ekologicznych i gwarantują niemal zerową emisję dwutlenku węgla. Czy w takim razie to, czym palimy w kominku, ma w ogóle jakiekolwiek znaczenie? Okazuje się, że tak.
Drewno kominkowe w dalszym ciągu ma wielu zwolenników. I nie ma w tym nic dziwnego – ten tradycyjny opał od wieków kojarzymy z kominkami, zatem zwolennikom tradycyjnych rozwiązań trudno się z nim rozstać. Jednak często decydują nie sentymenty, a aspekty finansowe i ekonomiczne czy to, jak skomplikowane jest obsługiwanie danego opału. Przekonajmy się zatem, czy lepiej postawić na brykiet drzewny do kominka, czy drewno kominkowe.
Drewno kominkowe – zalety i wady
Jak wspomnieliśmy wcześniej, drewno jako opał kominkowy jest wykorzystywane od stuleci. I w gruncie rzeczy od wielu lat nie traci na popularności. Jako drewno kominkowe znakomicie sprawdza się drewno drzew liściastych – dębu, jesionu, buku czy brzozy. Takie drewno jest wysokokaloryczne, więc doskonale sprawdza się jako materiał opałowy. Co więcej, drewno drzew liściastych, w przeciwieństwie do drewna drzew iglastych, jest pozbawione żywicy, która podczas spalania zanieczyszcza kominek, brudząc go i produkując duże ilości sadzy i dymu.
Mówiąco zaletach drewna do kominka, musimy też wspomnieć o atrakcyjnej cenie – niższej niż w przypadku brykietu. Niestety rozwiązanie to ma również swoje wady – nawet odpowiednio wysuszone drewno o wilgotności na poziomie 14-15% – wytwarza duże ilości popiołu.
Zresztą trudności może też przysparzać przechowywanie drewna – zwłaszcza jeśli kupujemy tanie drewno w większych kawałkach. Po prostu zajmuje ono dużo miejsca. Co więcej, drewno w dużych kawałkach trzeba samodzielnie rąbać, co, wbrew pozorom, nie zawsze jest zadaniem prostym i bezproblemowym. Dlatego drewno kominkowe zawsze warto kupować u doświadczonych i renomowanych dystrybutorów, takich jak magazyndrewna.pl.
Brykiet do kominka – zalety i wady
Wiele osób coraz częściej rezygnuje z węgla na rzecz brykietu. Jakie zalety ma brykiet do kominka? Zacznijmy od tego, że sam brykiet to w pełni naturalne, ekologiczne paliwo stałe – wytwarza się je ze ścinków, trocin i innych elementów drzewnych, nie dodając żywic oraz jakichkolwiek chemikaliów. Wilgotność dobrej jakości brykietu kominkowego wynosi około 5-7%, a zatem mniej niż drewna – co za tym idzie odpowiednio dobrany brykiet, na przykład brykiet bukowy do kominka, sprawdza się jako opał jeszcze lepiej niż drewno.
Warto też zaznaczyć, że brykiet drzewny do kominka jest wygodniejszy w obsłudze niż drewno. Z uwagi na fakt, że spala się on praktycznie w całości, podczas palenia powstaje bardzo niewiele popiołu. Jest to też materiał wygodniejszy w przechowywaniu – o ile węgiel potrafi zająć wiele miejsca w piwnicy, garażu czy kotłowni, o tyle brykiet jest pakowany w wytrzymałe opakowania.
Czy brykiet drzewny do kominka ma jakieś wady? Cóż, tu należy wskazać przede wszystkim na cenę, która jest wyższa niż w przypadku węgla. Niemniej, dla wielu osób doceniających zalety tego materiału, cena nie jest najważniejszym kryterium.
Brykiet bukowy do kominka – czy jest najlepszy?
Brykiet bukowy do kominka to bardzo dobre rozwiązanie, ekonomiczne i ekologiczne. Pamiętajmy jednak, że ważniejsza niż to, z jakiego drzewa wykonano brykiet, jest jakość produktu. Zdecydowanie należy celować w produkty o naturalnym składzie.
Gdzie kupować brykiet drzewny do kominka?
Jeśli chcesz kupić wysokiej jakości brykiet drzewny do kominka, najlepiej zapoznaj się z ofertami uznanych i doświadczonych dystrybutorów paliw stałych z drewna, takich jak Magazyn Drewna. Korzystanie z usług takich firm daje większe szanse, że wybierzesz właściwie.
materiał partnera