Co ciekawego trafi do GBO na 2026 rok? Ostatnie godziny na poparcie projektów ogólnomiejskich

Kilkanaście propozycji projektów ogólnomiejskich, które mogą (lecz nie muszą) znaleźć się na liście zadań poddanych pod głosowanie w GBO 2026, oczekuje na poparcie mieszkańców. Do chwili publikacji tego tekstu wymaganą liczbę 100 podpisów poparcia przekroczyły 4 projekty.

Jednym z ciekawszych jest połączenie dzielnicy Stare Gliwice ścieżką rowerową ze ścieżką do centrum miasta. Wnioskodawcy wskazali tam dwa warianty tego rozwiązania:

  • połączenie ze ścieżką wzdłuż ulicy Portowej,
  • połączenie ze ścieżką w osiedlu Wojska Polskiego.

Brak ścieżki rowerowej w naszej dzielnicy wobec dużego natężenia ruchu na ulicach: Łabędzkiej i Kozielskiej (w tym ciężarówek i autobusów) stanowi zagrożenie dla rowerzystów. Idealnym rozwiązaniem to wytyczenie ścieżki na ulicy Tomasza Edisona. W pasie istniejącej drogi i z wykorzystaniem na zawężonym odcinku chodnika przy ul. Edisona – czytamy w opisie zadania.

Kolejny, równie interesujący projekt “rowerowy”, który zakwalifikował się do rozpatrzenia, zgłosiło stowarzyszenie Rowerowe Gliwice. To remont ścieżki pieszo-rowerowej przy ulicy Portowej w rejonie oczyszczalni ścieków. “Ścieżka pieszo-rowerowa przy ulicy Portowej to jedna z najczęściej uczęszczanych tras rowerowych w naszym mieście. Niestety odcinek w rejonie oczyszczalni jest niebezpieczny (konieczność jazdy przez środek parkingu dla TIRów) oraz niewygodny (odcinek o szutrowej nawierzchni oraz odcinek o nawierzchnie ze spękanego asfaltu). Realizacja tego zadania rozwiąże powyższe problemy” – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Pulę 100 głosów przekroczyła też propozycja doposażenia Górnośląskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej – to wolontariusze, którzy angażują się w pomoc przy akcjach poszukiwań m.in. zaginionych osób, prowadzonych przez profesjonalne służby. Koszt realizacji tego zadania oszacowano na nieco ponad 50 tys. zł – w tej kwocie mieści się dron z kamerą termowizyjną oraz 20 kompletów kombinezonów ratowniczych.

Czwarty (i na ten moment ostatni) projekt z poparciem powyżej 100 głosów to zaopatrzenia placówek oświaty z najmłodszymi dziećmi w urządzenia typu LifeVac, które służą jako pierwsza pomoc w zadławieniach – chodzi o żłobki i przedszkola miejskie. – W projekcie trzeba również uwzględnić przeszkolenie wszystkich pracowników tych placówek, aby mogli udzielać pomocy w tym zakresie – wskazują wnioskodawcy.

Kolejne propozycje to organizacja młodzieżowej ligi futsalu im. Jerzego Wojewódzkiego dla szkół średnich w Gliwicach i projekt „JEMIOŁSTOP – ochrona gliwickich drzew”, mający na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się jemioły w miejskich terenach zielonych, szczególnie w parkach, na skwerach oraz wzdłuż ulic.

Wśród innych projektów oczekujących na poparcie znalazły się:

  • Mikropigmentacja medyczna dla osób chorych onkologicznie i cierpiących na łysienie plackowate (17 głosów elektronicznych);
  • Turniej e-sportowy FIFA (14 głosów elektronicznych);
  • Strefa chill & gastro przy Jeziorze Czechowickim (7 głosów elektronicznych);
  • Zieloną linią nad jezioro – uruchomienie weekendowej linii autobusowej kursującej w wakacje z Gliwic nad Jezioro Pławniowickie (6 głosów elektronicznych);
  • Plac zabaw – rozbudowa i wymiana części placu zabaw na Skwerze Dessau, dodanie atrakcji dla dzieci mniejszych i większych (4 głosy elektroniczne);
  • Zimowa zjeżdżalnia pontonowa dla gliwickich dzieci – fajne ferie w mieście na placu Krakowskim lub w parku Chrobrego (4 głosy elektroniczne);
  • Ścieżka spacerowo-rowerowa – oczyszczenie i przywrócenie przejezdności do poziomu ścieżki rowerowo-spacerowej fragmentu ulicy Sołtysa pomiędzy ul. Na Łuku i Szymanowskiego wraz z budową kładki nad potokiem Żernickim (1 głos elektroniczny);
  • 18-dołkowe Pole do Disc Golfa w Parku przy ul. Chorzowskiej (0 głosów elektronicznych);
  • Jodowanie (zamiast chlorowania) wody w basenach pływackich (0 głosów elektronicznych);
  • Ogólnodostępny taras widokowy (0 głosów elektronicznych).

Lista wniosków wciąż oczekujących na poparcie znajduje się na stronie Decydujmy Razem (link).

Propozycji w GBO może być więcej

Termin składania wniosków do GBO 2026 upłynie 11 kwietnia – do tego czasu konieczne jest uzyskanie odpowiedniego poparcia dla projektu. Głosy oddane elektronicznie to jednak nie wszystko, bo podpisy osób będących ZA konkretną propozycją, składane są też w formie papierowej. Samych projektów ogólnomiejskich, które ostatecznie poddane zostaną pod głosowanie mieszkańców, też może być więcej.

Lista elektroniczna nie odzwierciedla faktycznej liczby złożonych wniosków ogólnomiejskich, tylko liczbę wniosków ogolnomiejskich, które zbierają poparcie mieszkańców – poinformowało Centrum 3.0 już po tym, jak opublikowaliśmy ten materiał.

(żms)

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
12 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze