Deska WC, sztuczna szczęka, gitara, obój… Co jeszcze dziwnego można znaleźć w pociągu?

Robot kuchenny, obój, sztuczna szczęka – coraz więcej przedmiotów trafia do Punktu Rzeczy Znalezionych Kolei Śląskich. Czy jesteśmy coraz bardziej roztargnieni? Statystyki Punktu Rzeczy Znalezionych Kolei Śląskich zdają się to potwierdzać.

W 2024 roku trafiło tam ponad 1,5 tys. przedmiotów pozostawionych w pociągach. To o 400 więcej niż rok wcześniej i niemal dwukrotnie więcej w porównaniu do 2022 roku.

Najczęściej w pociągach Kolei Śląskich zostawiane są telefony, portfele, plecaki i klucze, ale zdarzają się też przedmioty mniej typowe i o znacznie większych rozmiarach.

Winne roztargnienie i pośpiech

To zapewne wina roztargnienia czy pośpiechu. Wiadomo, każdemu z nas może się to zdarzyć. Zadaniem drużyn konduktorskich i pracowników Punktu Rzeczy Znalezionych Kolei Śląskich jest dopilnowanie, aby przedmioty pozostawione w pociągach trafiły do właścicieli – tłumaczy Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich i dodaje, że radość i uśmiech pasażerów, którzy odnajdują swoje zguby to ogromna motywacja dla kolejarzy, szczególnie wtedy, kiedy do właścicieli wracają przedmioty mające wartość sentymentalną, takie jak pamiątkowy zegarek czy ukochany szalik.

Można się zdziwić

A jakie były najbardziej nietypowe przedmioty, które trafiły w 2024 roku do Punktu Rzeczy Znalezionych? – Jak się okazuje, w pociągu można zostawić robota kuchennego, rower, gitarę elektryczną, a nawet obój. Któregoś dnia w naszym Punkcie Rzeczy Znalezionych pojawił się pasażer, który chciał odebrać sztuczną szczękę. Niestety po przymierzeniu okazało się jednak, że nie tylko on zostawił w pociągu protezę. Ta w Punkcie Rzeczy Znalezionych nie należała do niego – mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Gdzie trafiają zguby?

Punkt Rzeczy Znalezionych Kolei Śląskich znajduje się na dworcu kolejowym w Katowicach. To tam trafiają wszystkie zguby znalezione przez drużyny konduktorskie.

Przedmioty z Punktu Rzeczy Znalezionych mogą odebrać wyłącznie ich właściciele lub osoby do tego uprawnione. W przypadku telefonu, aby zweryfikować czy przedmiot należy do danej osoby wystarczy kod PIN, ale przy innych przedmiotach konieczne jest podanie cech charakterystycznych, np. zawartości plecaka.

Sprawdź listę odnalezionych rzeczy

Lista przedmiotów znalezionych w pociągach Kolei Śląskich jest dostępna na stronie www.kolejeslaskie.pl w zakładce „Dla podróżnych”. Wykaz zawiera m.in. informację, w jakim pociągu i kiedy zguba została odnaleziona. W przypadku dokumentów publikowane jest imię i pierwsza litera nazwiska właściciela.

(mat. Kolei Śląskich)
Fot. animacja poglądowa

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze