materiał partnera

Co Kodeks pracy mówi na temat przerw w pracy?

W niemalże każdej pracy jest taki moment, na który czeka codziennie zatrudniona osoba. Mowa tu oczywiście o przerwie, która w polskim prawie regulowana jest w Kodeksie pracy. Zgodnie z definicją ma być to czas odpoczynku, a same regulacje na temat jej warunków i trwania określono, biorąc pod uwagę zarówno dobro pracownika, jak i potrzeby organizacyjne pracodawcy. Co warto wiedzieć na ten temat?

 

    • Regulacje odnośnie do przerw w pracy zawarte zostały w Kodeksie pracy, a szczególnie w art. 134.
    • Polskie przepisy mówią także o prawie do wypoczynku matek karmiących.
    • Inne warunki związane z przerwą w pracy dotyczą zarówno osób nieletnich, jak i niepełnosprawnych.
    • Przerwę w pracy warto wykorzystywać na regenerację i zebranie sił na kolejne godziny efektywnego wykonywania obowiązków.

 

Kodeks pracy a informacje o przerwie

W polskim prawie pracy najważniejsze zasady odnośnie do okresu wypoczynku podczas wykonywania obowiązków zawodowych zapisane zostały w art. 134 Kodeksu pracy. Jak dowiadujemy się z jego treści – jeżeli dobowy wymiar czasu pracy przekracza 6 godzin, pracownikowi przysługuje przerwa na odpoczynek o długości co najmniej 15 minut. Przerwa ta jest wliczana do czasu pracy, co oznacza, że pracownik otrzymuje za nią wynagrodzenie. W wyniku nowelizacji wprowadzono nowe zapisy dotyczące osób pracujących powyżej 9 godzin i zgodnie z ich brzmieniem:

  • jeżeli dobowy wymiar czasu pracownika jest dłuższy niż 9 godzin – zyska on prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;</liL
  • jeżeli czas ten jest dłuższy niż 16 godzin – pracownik zyska prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.

Atrakcyjne oferty pracy znajdziesz na portalu Pracuj.pl.

Kodeks pracy a osoby nieletnie

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku nieletnich pracowników, czyli osób, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. Zgodnie z art. 202 § 4 Kodeksu pracy prawo przewiduje dla nich dodatkowe przerwy. Jeśli dobowy wymiar czasu pracy przekracza 4,5 godziny, pracownikowi nieletniemu przysługuje przerwa o długości co najmniej 30 minut. Co więcej, pracownicy młodociani mają prawo do 10-minutowych przerw po każdych 50 minutach pracy w mikroklimacie gorącym do wartości 26°C, wykonywanych do 3 godzin na dobę.

Przerwy na karmienie dziecka – czym są?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych matek, Kodeks pracy przewiduje także specjalne przerwy dla pracujących, które karmią dzieci piersią. Kobieta ma w takim wypadku prawo do jednej 30-minutowej przerwy, jeśli czas pracy ma wymiar 4-6 godzin. Natomiast gdy pracownica wychowuje więcej niż jedno dziecko do 12. miesiąca życia, przerwa ta wydłuża się do 45 minut . Jeśli czas pracy jest dłuższy niż 6 godzin, to matka karmiąca może liczyć na dwie przerwy 30-minutowe lub 45-minutowe, kiedy wychowuje ona więcej niż jedno dziecko do 12. miesiąca życia.

Osoby niepełnosprawne a przerwa w pracy – jakie są zasady?

Jeszcze inaczej sprawa wygląda w przypadku osób niepełnosprawnych. W tym wypadku regulacje zapisane zostały w art. 17 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i zgodnie z nimi pracownicy niepełnosprawni mogą liczyć na dodatkowe 15 minut przerwy na wypoczynek lub gimnastykę usprawniającą.

Praca biurowa a przerwa?

Jeśli swoje obowiązki zawodowe wykonujesz przy biurku albo dopiero szukasz tego rodzaju zatrudnienia i interesuje Cię na przykład praca w branży IT, musisz wiedzieć, że i w tym przypadku ustawodawca przewidział szczególne rozwiązania. Pracownicy wykonujący pracę przy monitorach ekranowych co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy mają prawo do 5-minutowych przerw co godzinę. Ma to na celu zmniejszenie obciążenia wzrokowego oraz fizycznego.

Jakie są cele wprowadzenia przerw w pracy?

Przerwy w pracy mają na celu zapewnienie pracownikom odpoczynku i regeneracji sił, co przyczynia się do podniesienia efektywności wykonywanych zadań oraz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Odpowiedni odpoczynek wpływa też na zmniejszenie ryzyka wypadków i chorób zawodowych. Zasady te sprawdzają się niezależnie od lokalizacji – zarówno praca w Lidzbarku, jak i Warszawie, powinna wiązać się z obowiązkową przerwą na wypoczynek.

Podsumowanie

Regulacje zawarte w Kodeksie pracy dotyczące przerw w pracy stanowią ważny element ochrony praw pracowników. Zapewniają one odpowiedni czas na odpoczynek i regenerację w ciągu dnia pracy, co ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników oraz ogólną produktywność w miejscu pracy. Pracodawcy powinni nie tylko przestrzegać tych przepisów, ale również aktywnie informować pracowników o ich prawach, aby zapewnić optymalne warunki pracy.

materiał partnera /Grupa Pracuj