Co należy wiedzieć o sklejce?

Sklejka jest materiałem drewnopochodnym, który również nazywany jest dyktą. Materiał ten powstaje ze sklejonych ze sobą cienkich warstw drewna, które nazywane są fornirami.

 
Każda warstwa forniru jest nakładana prostopadłe do poprzedniej, a ich ilość jest zazwyczaj nieparzysta, żeby pierwsza i ostatnia warstwy miały ten sam kierunek włókien. Sklejka jest płytą wielkoformatową i dlatego jest ona szeroko używana do produkcji mebli. Ona również charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ciężar, łatwością formowania, wszechstronnością zastosowania, trwałością oraz ekologicznością. 
 

Jak powstaje sklejka?
Proces powstawania sklejki można podzielić na kilka etapów:

  1. Na początku drewno przechodzi obróbkę hydrotermiczną (w parze wodnej lub wodzie pod wpływem wysokich temperatur). 
  2. Następny etap to oczyszczanie i korowanie drewna.
  3. Potem kłody drewna są przecinane na odpowiednie formaty i wytwarzana jest łuszczka mokra, która później poddaje się suszeniu. Wszystkie miejsca wadliwe takie jak sęki są naprawiane przez wycięcie. 
  4. Następnie w zależności od pożądanej grubości sklejki sklejane jest odpowiednia ilość warstw.  Pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury klej między warstwami twardnieje i w taki sposób powstaje sklejka. 
  5. Dalej odbywa się nadanie sklejkom pożądanych rozmiarów. Podczas tego etapu duże arkuszy sklejki są dzielone na mniejsze rozmiary, wykorzystując specjalne urządzenia innowacyjne przeznaczone do precyzyjnego cięcia. 
  6. Kolejny etap to szlifowanie i uszlachetnienie sklejek. Sklejka może być pokrywana takimi materiałami jak lakier, tworzywo sztuczne, olej albo folia. 
  7. Ostatnim etapem jest ocenianie oraz klasyfikacja sklejek ze względu na ich klasę jakości. 

Kategorie jakościowe sklejki
W zależności od jakości wytworzonej sklejki, wyróżnia się cztery klasy:

  • sklejki pierwszej klasy są bardzo atrakcyjne, ponieważ nie posiadają one żadnych wad i można je wykorzystywać do tworzenia podłóg oraz ścian.  
  • sklejki drugiej klasy są mniej estetyczne niż sklejki pierwszej klasy, dlatego że mogą tam być małe wady techniczne. Takie sklejki są często wykorzystywane do aranżowania pomieszczeń;  
  • sklejki trzeciej i czwartej klasy mogą mieć takie wady jak przebarwienia, pęknięcia albo sęki, dlatego stosowane one są pod podłogę oraz inne konstrukcje.  

Należy zapoznać się z podstawową informacją o sklejkach, żeby wybrać i kupić odpowiedni ich rodzaj do własnych potrzeb. 


(materiał partnera)