Początkowo miała tam powstać stacja benzynowa, następnie mówiło się o multipleksie. Mimo upływu lat, spora działka za Pocztą Główną wciąż leży odłogiem.
Na mocy ugody z magistratem, nowy-stary inwestor ma jeszcze niewiele ponad półtora roku na rozpoczęcie budowy w atrakcyjnie zlokalizowanym punkcie miasta.
Rok temu fragment działki, w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu Qubus, utwardzono, dzięki czemu powstał tam parking. Dodatkowo, Zarząd Dróg Miejskich przedłużył chodnik aż do ulicy Dolnych Wałów. Większa część znakomicie ulokowanej działki w ścisłym centrum miasta wciąż jednak pozostaje niezagospodarowana.
Jak się okazuje, teren przy ul. Dolnych Wałów jeszcze do niedawna była w użytkowaniu wieczystym firmy Global Park Universal Sp. z o.o. Co ciekawe, jak wynika z wpisu w Internetowym Monitorze Sądowym i Gospodarczym, w lutym tego roku firma zmieniła nazwę na Global City Re Poland Sp. z.o.o. Zarówno o jednym i drugim wcieleniu tej samej firmy brakuje jednak jakichkolwiek informacji czy numerów kontaktowych.
Zabieg ze zmianą nazwy i brak informacji o inwestorze do złudzenia przypomina perypetie wieży ciśnień przy ulicy Sobieskiego.
Zdaniem urzędników, nie ma jednak mowy o powtórzeniu takiego scenariusza. Okazuje się bowiem, że 21 marca 2012 roku przed Sądem Okręgowym w Gliwicach osiągnięto ugodę dotyczącą nowego celu i warunków korzystania z nieruchomości położonej u zbiegu ulic Dworcowej i Dolnych Wałów.
– Zgodnie z zawartą ugodą, użytkownik wieczysty został zobowiązany do rozpoczęcia budowy w terminie 4 lat od dnia zawarcia ugody sądowej oraz do zakończenia budowy w terminie 3 lat od dnia jej rozpoczęcia, nie później jednak niż w ciągu 6 lat od dnia zawarcia ugody. Oczywiście zapisy te nadal obowiązują – informuje nas biuro prasowe gliwickiego magistratu.
Na budowę czego pozwala obecny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
– To tereny usługowo-mieszkaniowe o wysokiej intensywności zabudowy, dla których przeznaczeniem podstawowym jest zabudowa usługowo-mieszkaniowa, natomiast przeznaczeniem uzupełniającym jest zieleń urządzona, dojazdy i parkingi oraz urządzenia i sieci uzbrojenia terenu. Teren ten objęty jest pośrednią ochroną konserwatorską – wyjaśnia Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.
Według różnych planów, na działce miała początkowo powstać stacja benzynowa. Później mówiło się o budowie multipleksu kinowego. Na ambitnych planach zwykle się kończyło, a w obecnej sytuacji wydaje się, że najrozsądniejszą opcją, zwłaszcza w kontekście wprowadzenia płatnego parkowania, byłaby budowa w tym miejscu wielopoziomowego parkingu.
(mpp)