OC jest obowiązkową polisą komunikacyjną, w przeciwieństwie do autocasco. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu nieobligatoryjnemu ubezpieczeniu, aby dostrzec korzyści z niego wynikające. Dowiedz się, czym jest AC i poznaj powody, dla których warto pomyśleć o rozszerzeniu zakresu ochrony ubezpieczeniowej.
Jak wynika z danych publikowanych przez Izbę Ubezpieczeń, z roku na rok rośnie zainteresowanie autocasco. Właściciele pojazdów mają coraz większą świadomość tego, jakie korzyści przynosi dodatkowa ochrona.
Autocasco – na czym polega?
Autocasco jest nieobowiązkową polisą komunikacyjną, która stanowi rozszerzenie podstawowej polisy OC. Jej istotą jest przejęcie przez towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiedzialności za częściową lub całkowitą szkodę pojazdu. W zależności od wariantu rozliczeniowego oraz rozległości uszkodzenia, ubezpieczający może otrzymać gotówkę lub mieć zagwarantowaną naprawę pojazdu.
Pamiętaj! W zależności od tego, jak brzmi umowa ubezpieczenia AC, różny może być zakres ochrony. Dlatego warto zapoznać się z ogólnymi jej warunkami – po to, aby uniknąć rozczarowania z powodu odmowy likwidacji szkody.
Co obejmuje AC?
Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do OC, nie jest regulowane odgórnymi przepisami. Oznacza to, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może ustalać własny zakres ochrony.
Najczęściej jednak ubezpieczyciele działają na podobnej zasadzie. Oznacza to, że u wszystkich polisa AC obejmuje:
kradzież auta z włamaniem,
uszkodzenie pojazdu na skutek zderzenia z innym samochodem, zwierzęciem, obiektem,
uszkodzenie auta w wyniku działania sił przyrody,
uszkodzenie auta na skutek aktów wandalizmu.
W większości przypadków nie będzie uwzględniała natomiast uszkodzenia szyb czy opon. Od tego są dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie szyb czy ubezpieczenie opon. Jeżeli chcesz i w tym aspekcie zapewnić sobie ochronę, koniecznością jest wykupienie płatnych „rozszerzeń”. Możesz to zrobić niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się wykupić autocasco.
Warto przy tym podkreślić, że AC występuje również w wersji „okrojonej”. To tzw. minicasco, które uwzględnia najczęściej:
kradzież auta,
uszkodzenie samochodu na skutek oddziaływania czynników atmosferycznych.
Niekiedy takie mini AC jest jedyną dostępną dla kierowców opcją – zwykle chodzi o właścicieli pojazdów kilkunastoletnich.
Jak korzystnie wybrać AC?
Wybór AC wcale nie jest prosty – nie wystarczy bowiem kierować się wyłącznie ceną jak w przypadku OC. Tutaj należy uwzględnić wiele innych kryteriów – głównie zakres ochrony oraz wyłączenia odpowiedzialności. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule pod adresem https://hotmoney.pl/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-autocasco-z-glowa/
Pamiętaj! Zawsze porównaj kilka ofert ubezpieczeniowych – uwzględniając zakres ochrony, wartości udziału własnego w szkodzie czy franszyzy integralnej. Dopiero gdy znajdziesz podobne propozycje, możesz przeanalizować je przez pryzmat ceny.
materiał partnera