Na ogrodzeniu parku Chopina można oglądać plenerową wystawę fotografii poświęconej architekturze współczesnej i dziełom sztuki podparyskiej La Défense. 1 lipca obchodziliśmy Światowy Dzień Architektury, święto projektowania ustalone przez Międzynarodową Unię Architektów UIA w ponad 120 krajach.
Fotografie prezentują nowoczesne centrum biznesowe XXI wieku, smukłych oryginalnych wieżowców, efekt postępu technicznego zastosowania najnowocześniejszych technologii. Architekturę i dzieła sztuki z aluminium, stali, szkła i tworzyw sztucznych.
Wystawa jest eksponowana przy ul. Sienkiewicza, na ogrodzeniu Parku im. Fryderyka Chopina w Gliwicach, w dniach 1-27 lipca 2022.
W 2018 roku, La Défense, futurystyczna dzielnica, znajdująca się w podparyskim departamencie Hauts-de-Seine, obchodziła swoje sześćdziesięciolecie. La Défense jest jednym z największych centrów biznesu w Europie.
Spełnia ona także rolę ośrodka handlowego, mieszkalnego, wystawienniczego i rozrywkowego. Na tym obszarze znajduje się ponad 11 hektarów parków i skwerów zielonych, liczne fontanny o artystycznych formach, kawiarnie i restauracje.
Nazwa dzielnicy pochodzi od rzeźby La Défense de Paris (Obrona Paryża), zainaugurowanej w 1883 r., autorstwa Louisa-Ernesta Barriasa, upamiętniającej żołnierzy walczących w wojnie francusko-pruskiej.
Najsławniejszy, jak dotychczas, obiekt La Défense to Wielki Łuk – La Grande Arche 1989, architektów: Sprekelsena et Andreu, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru i przechodzącej przez słynny, paryski Łuk Triumfalny na placu Gwiazdy.
Urbanistyczne zagospodarowanie La Défense, której głównym elementem jest rozdzielenie poziomu komunikacji pieszej i samochodowej, wzbogacone zostało interesującymi realizacjami architektonicznymi, w tym, m.in.: Cnitem 1958, architektów: Camelota, De Mailly i Zehrfussa; Wieżą Total 1985, architektów: Saubota, Julliena, Menkesa, Webba i Zerafa; Wieżą EDF 2001, architektów: Peia i Saubota….
Najwyższym obecnie wieżowcem jest 231 metrowy, o 56 kondygnacjach, wieżowiec First, Dacberta i Stenzela, o kształcie trójramiennej gwiazdy, wybudowany w 1974 r. i ponownie otwarty po przebudowie w 2011 r.
Zrealizowana w 2020 r., architektoniczna perełka Saint-Gobain Tower, wysokości 165m, projektu architektów D. Valode i J. Pistre, jest wykonana w całości ze szkła i można ją porównać do grupy trzech kryształów wychwytujących i rozpraszających światło, grających na odbiciu i przezierności.
Posiada 44 poziomy, w tym 38 nad poziomem La Défense. Wykonana jest z ponad 80 materiałów i rozwiązań Saint-Gobain. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom wieża Saint-Gobain jest ekologiczna i energooszczędna co potwierdzają otrzymane certyfikaty środowiskowe LEED i BREEAM i HQE.
La Défense, muzeum pod gołym niebem, wzbogaciła się z upływem czasu o zachwycające dzieła sztuki, rzeźby, które wpisały się w jej urbanistyczny pejzaż, m.in. « Pająk » 1976 Caldera, « Kciuk » 1994 Césara, « Komin » 1995 Morettiego, « Podwójny totem » 1976 Miró.
Pośród dzieł światowych artystów obecne są również rzeźby Polaków: Mitoraja, Piotra Kowalskiego, Adamczewskiej, czy Selingera – żydowskiego artysty polskiego pochodzenia.
Interesująca architektura, jak również urbanistyczne zagospodarowanie tej części paryskiego przedmieścia, jest doskonałym przykładem na dialog pomiędzy dynamiczną dzielnicą La Défense a przeobrażającymi się dziś polskimi miastami.
mat. organizatora
fot. 24gliwice.pl/ŻMS