Czego tyczy się umowa deweloperska i co powinna zawierać?

tm

Kupno nowego mieszkania to czasochłonny i skomplikowany proces, który często wymaga zaciągnięcia wysokiego kredytu na wiele lat. Niezwykle istotny jest również wkład własny. To, jak wysoki on ma być i czy w ogóle ma być, zależy od tego, czy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Przy zakupie nowego mieszkania należy zatem bardzo dobrze przeanalizować własne możliwości finansowe, przyszłość zawodową oraz zapoznać się z kilkoma ważnymi terminami.

Kupując mieszkanie od dewelopera, konieczne jest bowiem podpisanie umowy. Wyróżnia się takie dokumenty jak umowa deweloperska, umowa przedwstępna oraz umowa rezerwacyjna.

Umowa przedwstępna – co powinna zawierać?

Zakup mieszkania na rynku pierwotny wiąże się z koniecznością podpisania umowy z deweloperem. Jedną z takich umów, jest umowa przedwstępna. Podpisuje się ją wtedy, gdy deweloper otrzyma od organów nadzoru budowlanego pozwolenie na używanie gotowych lokali. Podpisanie tej umowy skutkuje tym, że kupujący jest zobowiązany do uiszczenia określonej wcześniej kwoty. Przedsiębiorca natomiast jest zobowiązany do przeniesienia na kupującego prawa własności tegoż lokalu. Może mieć ona formę zwykłą lub urzędową, ale taką umowę najlepiej podpisać w formie aktu notarialnego, a powinna ona zawierać:

  • datę i miejsce podpisania dokumentu,
  • harmonogram płatności z uwzględnieniem zadatku,
  • dokładny opis nieruchomości – musi ona zawierać takie elementy jak lokalizacja, metraż, standard wykończenia,
  • dane osobowe obu stron.

Co to jest umowa deweloperska?

Innym rodzajem umowy, którą podpisuje się z deweloperem, jest umowa deweloperska. Taką umowę można podpisać już wtedy, gdy budynek nie został jeszcze wybudowany. Podobnie, jak w przypadku umowy przedwstępnej, kupujący jest zobowiązany do uiszczenia określonej opłaty, a przedsiębiorca do przeniesienia lub ustanowienia własności lokalu na nabywcę. W tym przypadku jednak kwestia zapłaty ceny jest inna. Podobnie, jak i również inne elementy.

Czym różni się jedna umowa od drugiej?

Różnic pomiędzy tymi dwiema umowami jest kilka. Umowa przedwstępna dotyczy lokali mieszkalnych, czyli istniejących już przedmiotów umowy. Natomiast umowa deweloperska tyczy się całego procesu inwestycyjnego oraz związanych z nim praw i obowiązków stron, które ją zawarły. Inną różnicą jest sposób regulowania należności. W pierwszym przypadku połowa ceny to zaliczka lub zadatek, a reszta uiszczana jest dopiero przy zawieraniu umowy przyrzeczonej.

Warto tutaj również wziąć pod uwagę termin zawarcia umowy, która przenosi własność lokalu na najemcę. Termin ten, w przypadku umowy deweloperskiej, może przyjść nawet po kilku latach. Wszystko zależy od tego, w jakim tempie powstanie dany lokal. Jeżeli chodzi o terminy w umowie przedwstępnej, to są one zazwyczaj znacząco krótsze, ponieważ dotyczą gotowych lokali.

Umowy deweloperskie to jedne z najpopularniejszych umów na rynku nieruchomości. Chodzi w niej o to, że deweloper zobowiązuje najpierw do wybudowania, a później do sprzedaży mieszkania. W zamian za to kupujący ma obowiązek zapłacić daną kwotę za lokal. Podobnie, jak w przypadku umów przedwstępnych, ją również warto podpisać w formie aktu notarialnego – koszta z tym związane dotyczą zarówno sprzedającego i kupującego.

materiał partnera