14 milionów złotych może kosztować przystosowanie budynku przy ul. Siemińskiego do funkcji usługowej. Powstanie tu winda zewnętrzna, budynek główny ma zostać nadbudowany, a na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne.
Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej od września mają rozpocząć naukę w nowej siedzibie przy ulicy Ziemowita 12. Trwają ostatnie prace związane z adaptacją zabudowań po dawnym Zespole Szkół Gimnazjalnych, który niegdyś funkcjonował w tym miejscu, o czym więcej pisaliśmy niedawno TUTAJ.
Nowa siedziba GODS
Budynek przy ulicy Siemińskiego 6-6A, gdzie przez lata uczyli się młodzi muzycy, nie będzie jednak długo stał pusty – ma tam wprowadzić się Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych (dawniej GCOP). Wcześniej jednak konieczna jest jego przystosowanie do nowych funkcji.
GODS występując w roli inwestora uzyskał już pozwolenie na budowę wydane przez Urząd Miejski, gdzie zaakceptowane zostały planowane w projekcie budowlanym zamierzenia.
W planie Centrum 3.0 jest przebudowa i remont budynków dawnej Szkoły Muzycznej: budynku głównego, budynku pomocniczego wraz ze zmianą sposobu użytkowania z funkcji szkolnej na funkcję usługową, oprócz tego przewidywana jest nadbudowa budynku głównego i rozbudowa o szyb windy zewnętrznej. Zadanie zakłada również zagospodarowanie terenu obejmujące infrastrukturę techniczną i towarzyszącą, a także przebudowę sieci elektroenergetycznej oświetlenia skweru Bottrop.
– Projekt przebudowy został opracowany z poszanowaniem dotychczasowej roli budynków, ich architektonicznych i historycznych uwarunkowań. Dlatego też postanowiono zachować ich tradycyjny wygląd. Zmiany, jakie inwestor zamierza wprowadzić, mają na celu dostosowanie obiektów do aktualnych przepisów i standardów dot. funkcjonalności miejsc użyteczności publicznej – informuje Bożena Ziarnik, Kierownik działu administracyjnego w Centrum 3.0. Przebudowa ruszy po wybraniu wykonawcy robót.
Nowy dach i panele fotowoltaiczne
– Rozpoczęcie prac jest uzależnione od kilku czynników, przede wszystkim od wyłonienia wykonawcy w postępowaniu przetargowym, które już niebawem zostanie ogłoszone. Niezwłocznie po wyłonieniu firmy budowlanej planujemy rozpocząć remont. Jego dynamika będzie w głównej mierze uzależniona od dostępności materiałów budowlanych na rynku. Niewątpliwie znaczącym czynnikiem będą oddziaływania ekonomiczno – gospodarcze, na które będziemy reagować na bieżąco, tak by inwestycja mogła być zrealizowana w możliwie najkorzystniejszy dla miasta sposób – zapewnia Centrum 3.0.
Bryły obydwu budynków zostaną zachowane niemal bez widocznych zmian. Jest to ścisłe centrum miasta, budynek główny jest znany i rozpoznawany przez gliwiczan – dlatego zmiany zewnętrzne będą tak przeprowadzane, by stanowiły jak najmniejszą ingerencję
– zapewniają inwestorzy.
– Jedną z istotniejszych zmian, jakie planuje się wprowadzić, jest podniesienie dachu o pół kondygnacji, co pozwoli na utworzenie miejsc pracy na drugim piętrze budynku. Jest to także związane z koniecznością położenia nowego dachu, na którym zostaną także umieszczone panele fotowoltaiczne. Zmiana ta wizualnie nie będzie szkodzić budynkowi, a zapewni możliwość wykorzystania jego przestrzeni do realizacji zadań publicznych – informuje GODS.
Znikną bariery architektoniczne
Drugą znaczącą zmianą w budynku będzie dostawienie szybu windy od strony placu postojowego oraz podnośników dla osób z problemami w poruszaniu się przy wejściu głównym w obydwu obiektach.
– Będzie to udogodnienie dla mieszkańców, beneficjentów, gości i klientów Centrum posiadających różnego rodzaju dysfunkcje ruchowe. Zgodnie z zapisami ustawowymi jednostki miejskie powinny zapewnić możliwość korzystania ze swoich zasobów każdej zainteresowanej osobie, zatem wewnątrz planujemy także zastosowanie udogodnień dla osób z innymi rodzajami niepełnosprawności – przekazuje Centrum 3.0.
Obydwa budynki mają stać się dostępne architektonicznie, dostosowane pod względem ergonomii wykorzystania powierzchni oraz przyjazne ekologicznie.
A jaki to koszt? Sprawa jest obecnie trudna do oszacowania. – Aktualnie zmieniająca się sytuacja gospodarcza i ekonomiczna kraju i świata, jak również braki notowane w składach budowlanych powodują, że trudno jest oszacować ostateczny koszt inwestycji. W obecnej chwili planuje się ją wykonać na poziomie 14 mln zł – podsumowuje Centrum. Ostateczny koszt poznamy już po wyłonieniu wykonawcy prac w przetargu.
Żaneta Mrozek-Siewierska
fot. 24gliwice.pl/ŻMS
wiz. mat. Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych (GODS)