Pożary lokali mieszkalnych to coś, czego większość mieszkańców obawia się najbardziej – takich w 2024 roku na obszarze zabezpieczanym przez PSP Gliwice było 185. Średnio więc co drugi dzień strażacy musieli gasić czyjś dom albo mieszkanie. Jakie zgłoszenia oprócz tego przyjmowano w tej formacji?
W minionym roku tutejsze Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej zrealizowały ponad 4,5 tysiąca interwencji na terenie miasta i powiatu gliwickiego – to o 227 więcej niż w 2023. Wśród tych zgłoszeń niemal co 9. (526) okazało się być fałszywym. Ugaszono łącznie 667 pożarów (w tym wspomniane 185 domów i mieszkań), a także zadysponowano siły i środki do przeszło 3,3 tysiąca miejscowych zagrożeń, z czego blisko 1,2 tysiąca dotyczyło obiektów mieszkalnych.
– Niestety, wciąż wiele pożarów występuje w obiektach mieszkalnych (185 pożarów) – tam, gdzie powinniśmy czuć się najbezpieczniej. Wysoka liczba takich zdarzeń to sygnał, że ostrożność i odpowiednia eksploatacja urządzeń to klucz do uniknięcia tragedii. Pamiętajmy, by regularnie sprawdzać stan techniczny urządzeń grzewczych oraz elektrycznych – podkreśla PSP Gliwice.
Wśród głównych przyczyn pożarów gaszonych przez gliwicką straż pożarną znalazły się: nieostrożność osób (91 przypadków), wady urządzeń grzewczych i elektrycznych (105 przypadków), podpalenia (257 przypadków).
W 2024 roku strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Gliwicach nie tylko dbali o bezpieczeństwo na terenie miasta i powiatu – strażacy interweniowali także poza tym terenem, biorąc udział m.in. w działaniach powodziowych w Raciborzu, Czechowicach-Dziedzicach, Nysie, Lewinie Brzeskim, Stroniu Śląskim, Lądku Zdroju, a także w gaszeniu pożarów składowisk odpadów w Siemianowicach Śląskich i Zabrzu.
Straż pożarna to służba realizująca szerokie spektrum działań w zakresie ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska – to pożary i klęski żywiołowe, kolizje, czy wypadki, zagrożenia gazowe, chemiczne, techniczne itp. – akcją ratowniczą kieruje PSP. Trudno dziwić się więc, że zawód strażaka cieszy się od wielu lat największym poważaniem w społeczeństwie – według portalu SW Research w 2024 r. na tę profesję wskazało 84% badanych.
(żms)/PSP Gliwice
FOT. CZYTELNIK/ARCHIWUM/ZDJĘCIE POGLĄDOWE