Dobra kancelaria od rozwodów kościelnych

Katolicy często nie mogą pogodzić się z tym, że w wyniku zakończonego rozwodem małżeństwa, nie mogą w pełni uczestniczyć w życiu Kościoła. Stąd też w internecie pojawia się wiele pytań o to, jak uzyskać rozwód kościelny. W tej kwestii najbardziej wiarygodnym źródłem informacji jest ta, pochodząca od kancelarii kanonicznej.

 

Po co starać się o unieważnienie małżeństwa?

Na wstępie warto zaznaczyć, że w prawie kanonicznym nie istnieje pojęcie „rozwodu kościelnego”. To błędne określenie stosowane w mowie potocznej. W rozmowie z przedstawicielem Kościoła Katolickiego lepiej używać słów „stwierdzenie nieważności małżeństwa”. Niezależnie jednak od nazewnictwa, dopiero po uzyskaniu unieważnienia katolik może znów stać się pełnoprawnym członkiem Kościoła. Dlaczego?

W świetle prawa kanonicznego rozwód cywilny nie ma żadnego znaczenia i pomimo jego uzyskania sakrament małżeństwa nadal obowiązuje. Jeżeli rozwodnik nie żyje w związku niesakramentalnym, wówczas teoretycznie nie ma przeciwwskazań do tego, aby przyjmował komunię świętą czy został rodzicem chrzestnym. Natomiast jeśli rozwodnik zwiąże się z kimś, wówczas droga do niektórych sakramentów i przywilejów zostaje zamknięta.

Tzw. rozwód kościelny umożliwia:

  • ponowne zawarcie związku małżeńskiego w kościele;
  • otrzymanie rozgrzeszenia w sakramencie pokuty;
  • przyjmowanie komunii świętej;
  • zostanie rodzicem chrzestnym.

Czy kancelaria od rozwodów kościelnych to konieczność?

Tak jak w przypadku rozwodu cywilnego profesjonalny pełnomocnik nie jest obowiązkowy, tak również przy „rozwodzie kościelnym” nie trzeba wynajmować adwokata specjalizującego się w prawie kanonicznym. Niemniej samodzielne występowanie przed sądem nie oznacza taryfy ulgowej. Trzeba stosować się do takich samych procedur, jakich musi przestrzegać adwokat od rozwodów kościelnych. Nieznajomość przepisów i wymogów proceduralnych może doprowadzić do tego, że czas trwania procesu znacznie się wydłuży, a powód nie udowodni swoich racji.

Tymczasem specjaliści od prawa kanonicznego to nieocenione wsparcie na każdym etapie. Pełnomocnik najpierw wspólnie z klientem ustala przyczyny wskazujące na nieważność małżeństwa, a następnie pomaga w napisaniu skargi powodowej. Kancelaria od rozwodów kościelnych dba o przestrzeganie procedur i terminów wyznaczonych przez sąd, a także pilnuje, by proces przebiegał sprawnie i prawidłowo.

W szczególnych przypadkach zdarza się, że pomimo stwierdzenia nieważności małżeństwa sąd kościelny ustanawia klauzulę, która zakazuje ponownego zawarcia związku małżeńskiego. W takich przypadkach również warto skorzystać z pomocy prawnej. Kanonista przyjrzy się orzeczeniu, a następnie sporządzi pisma odwołujące się do zdjęcia klauzuli.

Adwokat od rozwodów kościelnych – jak go znaleźć?

Profesjonalnego kanonistę można znaleźć przez internet. Nie ma konieczności upewniania się, że kancelaria kanoniczna działa na terenie sądu kościelnego, który jest właściwym do rozpatrywania skargi powodowej. W praktyce zwykle chodzi o sąd właściwy dla miejsca zawarcia kościelnego związku małżeńskiego. Niemniej ze względu na to, że „rozwody kościelne” są znacznie mniej powszechne niż cywilne, można znaleźć kancelarie, które świadczą swoje usługi na terenie całego kraju – przykładem tego jest renomowana Kancelaria Kanoniczna Magdalena Wojdała.

Niniejsza kancelaria kanoniczna ma kilkunastoletnie doświadczenie w procesach o unieważnienie małżeństwa. Mogą się tu zgłaszać osoby z całego kraju, zarówno jeden, jak i oboje małżonków. Dzięki profesjonalnemu doradztwu prawnemu klient może zaoszczędzić czas i pieniądze, a co najważniejsze – uzyskać satysfakcjonujący wyrok sądu kościelnego.

Jeżeli stronom zależy na szybkim unieważnieniu małżeństwa, wówczas kancelaria od rozwodów kościelnych może pomóc w tzw. procesie skróconym. Jest to uproszczona procedura wprowadzona przez papieża Franciszka w 2015 roku, na mocy której biskup może stwierdzić nieważność małżeństwa już po jednym posiedzeniu dowodowym.

Jak wygląda proces skrócony i w jakich sytuacjach jest możliwy? Kancelaria Kanoniczna Magdalena Wojdała udzieli na ten temat wyczerpujących informacji, jak również zajmie się przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji. Wystarczy skontaktować się z kancelarią pod numerem +48 515 293 236 lub mailowo: kontakt@kancelariawojdala.pl

materiał partnera