Domek ogrodnika zostanie wystawiony na sprzedaż. Jaką przyszłą działalność widziałoby tu miasto? Są ograniczenia

Domek ogrodnika w parku Chopina zostanie wystawiony na sprzedaż – przetarg ma być ogłoszony w I kwartale br. Miasto widziałoby tu działalność związaną z gastronomią, kulturą, rozrywką lub hotelarstwem.

 
Na początku stycznia Prezydent Gliwic wydał w tej sprawie zarządzenie. Cena nieruchomości, na którą składa się działka nr 86, która ma być oddana w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat, a także budynek o powierzchni ponad 224 metrów, to 875 tys. zł brutto.

Tzw. domek ogrodnika powstał ponad 120 lat temu. Obiekt był w przeszłości siedzibą dyrektora ogrodów miejskich, Richarda Riedla. Jego bryła, wystrój elewacji koresponduje z wyglądem pobliskich zabytkowych willi z lat 30. XX wieku. Uwagę zwraca niewielka wieżyczka, w której mieści się klatka schodowa, z rzadko spotykanym detalem architektonicznym w Gliwicach – konstrukcją szachulcową.


Domek Ogrodnika znajduje się w parku Chopina przy ul. Fredry 6, w ścisłym centrum Gliwic, w bezpośrednim sąsiedztwie Palmiarni Miejskiej i wybudowanego niedawno wodnego placu zabaw.

W celu przywrócenia do życia tego nieużywanego od lat budynku w ubiegłym roku urzędnicy zmienili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta, wskazując jako podstawowe przeznaczenie nieruchomości usługi w zakresie gastronomii, kultury, rozrywki, hotelarstwa. Wcześniej obiekt miał funkcję biurową.

Co z kawiarnią w „Domku Ogrodnika”? Na jej otwarcie w tym miejscu przyjdzie nam poczekać

Domek Ogrodnika nie jest wpisany do rejestru zabytków, jednak w MPZP znalazły się zapisy zgodne z zasadami ochrony dziedzictwa kulturowego i tego typu historycznych obiektów. Zakres ochrony obiektu określono po konsultacji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Są plany na nową funkcję Domu Ogrodnika przy Palmiarni. W tym roku zmiana MPZP, później przetarg

Nakazano m.in. ochronę bryły budynku, stosowanie barw elewacji odtwarzających oryginalną kolorystykę, a także materiałów wykończeniowych nawiązujących do oryginalnych, utrzymanie elementów drewnianej konstrukcji szkieletowej wraz z otynkowanym wypełnieniem pól. Zakazana jest m.in.: nadbudowa i rozbudowa obiektu oraz docieplenie zewnętrzne elewacji.

Nabywca nieruchomości będzie musiał przystosować obiekt do nowej funkcji w ciągu 3 lat od daty zawarcia umowy.

Zarządzenie Prezydenta Miasta Gliwice nr 9101/24 w sprawie przeznaczenia do zbycia nieruchomości zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach (Prawo lokalne/Zarządzenia Prezydenta Miasta). Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami UM pod numerem telefonu 32/338-64-10).

(żms)/UM Gliwice(al)

39 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze