Domowe sposoby na wzmocnienie żył

Nie jest to coś, o czym często się słyszy, ale na zdrowie twoich żył może mieć wpływ wiele innych chorób, takich jak otyłość, choroby serca czy cukrzyca. Nawet genetyka odgrywa rolę w tym, czy jesteś podatny na problemy z żyłami.

 

Żylaki – najczęstszy problem z żyłami

Choć zazwyczaj nie stanowią one poważnego problemu, w niektórych żyłach mogą powstawać zakrzepy lub może dojść do zapalenia – jest to tak zwane zapalenie żył. Za każdym razem, kiedy jakaś część nogi jest czerwona, ciepła w dotyku, twarda i bolesna, powinna zostać zbadana przez lekarza pod kątem ewentualnego zakrzepu krwi. Żylaki są dość powszechne, a czynniki ryzyka obejmują genetykę, ciążę mnogą, uraz nogi lub zakrzepicę żył głębokich. Dużą rolę odgrywa też styl życia i wykonywany zawód. Osoby, które dużo siedzą lub stoją, są bardziej zagrożone. https://esomed.pl/jak-wzmocnic-organizm-po-kuracji-antybiotykowej/

Leczenie zależy od wielkości żył. Mniejsze żyły można wstrzykiwać w celu ich obkurczenia (skleroterapia) i następnego dnia pacjenci wracają do pracy. Większe żyły lub pacjenci z historią zapalenia lub zakrzepów w żyłach mogą zostać poddani zabiegowi ambulatoryjnemu, podczas którego wykonujemy małe nacięcie i usuwamy uszkodzoną żyłę. Po tym zabiegu następuje zwykle kilka dni rekonwalescencji, bez konieczności podnoszenia ciężarów, dłuższego stania lub siedzenia.

Pajączki mogą być niebezpieczne

Innym częstym problemem są pajączki. Są to w zasadzie malutkie, dziecięce żylaki. Są one tak małe, że nie powodują dużego gromadzenia się krwi ani bólu. Jeśli masz pajączki i bóle nóg, prawdopodobnie dzieje się coś innego z głębszą żyłą, co powinno być sprawdzone za pomocą USG. Pajączki są zawsze uważane za kosmetykę i zawsze leczymy je za pomocą skleroterapii.

Przestrzegamy pacjentów przed leczeniem pajączków laserem, ponieważ nie jest ono tak selektywne jak zastrzyk. Lasery powierzchniowe uszkadzają żyłę od zewnątrz. Jednak mają one tendencję do działania tylko na niektóre żyły. Lasery nie są tak precyzyjne, jak zastrzyki, więc aby dostać się do jednej małej żyły, trzeba nafaszerować większy obszar skóry.

Jak poprawić zdrowie swoich żył?

Skup się na aktywności fizycznej. Jeśli pracujesz przy biurku, regularnie wstawaj i przejdź się, żeby pobudzić krew do działania. Bądź nawodniony. Kiedy pijesz dużo wody, krew jest cieńsza i lepiej płynie. Gęsta krew spowodowana odwodnieniem może pogorszyć problemy z niewydolnością żył. Jedz zdrowo. Owoce i warzywa świetnie wpływają na krążenie i zdrowie ścian żył. Nie pal. Substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym mogą odtleniać i zagęszczać krew. Dodatkowo nikotyna powoduje stwardnienie i zwężenie naczyń krwionośnych.

Stosuj kompresję. Jeśli jesteś podatny na niewydolność żylną, czy to ze względu na genetykę, ciążę, przewlekłe choroby, takie jak otyłość lub choroby serca, czy też pracę lub styl życia, noś skarpety uciskowe. Pomagają one rozkurczyć mięśnie wokół żył, dzięki czemu krew powraca do serca. Dobrym pomysłem jest również zakładanie kilka razy dziennie stóp na nogi (wyżej niż na wysokości bioder), aby pobudzić krążenie esomed.pl

materiał partnera