DTŚ, wybory, zawirowania w Piaście i wiele innych. Tak minął rok – podsumowanie 2014

DTŚ w Gliwicach, modernizacje zabytków, zmiany w Piaście, wybory samorządowe i wiele innych.

Przygotowaliśmy dla Państwa, przegląd najważniejszych naszym zdaniem, wydarzeń mijającego roku.

STYCZEŃ

Kozłów ? Kozlow, Łany Wielkie ? Lona Lany, Rachowice ? Rachowitz, Sierakowice ? Schierakowitz, Sośnicowice ? Kieferstädtel, Smolnica ? Smolnitz oraz Trachy ? Althammer.

To dwujęzyczne nazwy sołectw, które pojawiły się na tablicach drogowych w rejonie Gliwic.

Pomysł wyszedł od samych mieszkańców, odbyły się konsultacje społeczne, a koszt instalacji znaków pokryło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Wówczas rozpoczęła się burza. – Przyczyniacie się do germanizacji polskich ziem – pisze do nas zbulwersowany Czytelnik. Niektóre tablice zostają wkrótce oblane czarną farbą. – Historia ma swoje znaczenie, nie zmienimy jej. Chcemy być Europejczykami, jesteśmy w Unii, są określone zapisy w prawie europejskim i przepisach polskich. Nie rozumiem więc takiego zacietrzewienia. Po prostu tu zadecydowała demokracja i nie powinno to nikogo denerwować – tłumaczy spokojnie Marcin Stronczek, burmistrz Sośnicowic. Czas studzi emocje, tablice zostają. Są „gdzieś pomiędzy”. Trochę jako folklorystyczna ciekawostka, trochę jak pomniki pamięci. W imię splecionych losów polsko-niemieckiej historii.

Zimy tego roku w Gliwicach właściwie nie było, a to pozwoliło na kontynuację remontu starówki. Drogowcy już w połowie stycznia pojawili się na uliczkach starego miasta. Dobrego tempa nie udało się jednak utrzymać i koniec roku wykonawca zamyka z opóźnieniem. Przedłużający się remont to zmora do okolicznych sklepikarzy. W newralgicznych momentach utarg spada im o 80%. Tam gdzie jest już po modernizacji – starówka odżywa, ale niestety często bez starych właścicieli, którzy musieli zamknąć swój biznes.

Z początkiem roku dobiegła końca era Ikarusów w Gliwicach.

PKM zakupił nowe Solarisy, a dziennikarzy i urzędników zabrał w sentymentalny, „ostatni kurs Ikarusa”. Wysłużone pojazdy były potem jeszcze na gliwickich drogach parę razy widziane, ale ostatecznie kilka tygodni temu zostały definitywnie sprzedane.

LUTY

– Chyba już dawno się w tym zatraciliśmy, jest tego według nas za dużo. Budynki toną w tych reklamach i kolorach. Myślę, że to bardzo szpeci wygląd miasta, a każdy o tym wie, tylko nikt o tym nie mówi. Chcielibyśmy pokazać jak mogłoby być lepiej – mówiła Katarzyna Grzyb, studentka architektury. To właśnie żacy zainicjowali akcję „Gliwice bez reklam”, która miała zachęcić do poprawy estetyki miejskiej przestrzeni. Urzędnicy zapewnili, że są skłonni do współpracy, podkreślili, że przepisy w mieście są dobre i… nic się nie zmieniło.

Rozpoczęła się rozbiórka nieukończonego Akademickiego Centrum Medycznego na granicy Zabrza i Gliwic. Obiekt, w którego budowę od końca lat 70-tych wpompowano kilkaset milionów złotych, miał być najnowocześniejszym szpitalem w Polsce. W ciągu kilku tygodni został zrównany z ziemią.

MARZEC

Wieża Radiostacji przez kilka tygodni marca świeciła na niebiesko-żółto. To wyraz solidarności z Ukrainą. – Nie jest naszym celem pouczanie polityków, nie oceniamy nikogo. Chodzi o to, by się zwyczajnie, po ludzku – solidaryzować ze wszystkimi, którzy czekają na pokojowe rozwiązanie napięcia na Ukrainie – tłumaczyła dziennikarka Marlena Polok-Kin, jedna z inicjatorek tego pomysłu.

Gorąca atmosfera w Piaście Gliwice. Najpierw stanowisko stracił prezes Jarosław Kołodziejczyk, kilka dni później nowym dyrektorem klubu został Zdzisław Kręcina. Informacja długo brzmiała jak żart, ale popularny działacz piłkarski w Gliwicach faktycznie osiadł na dłużej. Jak sam mówił w jednym z wywiadów, w Piaście chce być do czasu gdy klub zagra w… Lidze Mistrzów. Przypomnijmy, od 1996 roku żadna polska drużyna nie zakwalifikowała się do tych elitarnych rozgrywek.

Miasto walczy z Urzędem Marszałkowskim o środki na budowę hali Gliwice. Cała sprawa to reperkusja zawartej kilka lat temu umowy. Marszałek województwa śląskiego, zapewnił wówczas gliwickich urzędników o dofinansowaniu inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Jednak w maju 2012 roku, Komisja Europejska uznała budowę obiektu za nierentowną i zażądała od marszałka cofnięcia dotacji. Gliwiccy urzędnicy twierdzą, że umowa nadal obowiązuje. Sprawa najpierw trafiła do mediacji, ale tam nie wypracowano konsensusu i jesienią tego roku odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie.

KWIECIEŃ

To wypadek, który szokuje Gliwice. Na ul. Toszeckiej ginie czterech młodych ludzi. Kierujący hondą civic stracił panowanie nad samochodem, uderzył w latarnię i wpadł do pobliskiego rowu.
22-letni kierowca i pasażer zginęli na miejscu. W szpitalu zmarła 15 i 17-letnia dziewczyna. Z wypadku cudem wyszedł piąty pasażer, który w chwili zderzenia wypadł przez okno. Przyczyną wypadku była nadmierna prędkość.

24 kwietnia umiera Tadeusz Różewicz.

Wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta przez lata był związany z Gliwicami. Mieszkał tu i tworzył w latach 1949-1968.

MAJ

Koniec ery Marcina Brosza w Piaście Gliwice. Szkoleniowiec, który doprowadził klub do największego sukcesu w historii, z początkiem maja pożegnał się z „niebiesko-czerwonymi”. To efekt słabych wyników drużyny, która niebezpiecznie zbliżyła się do strefy spadkowej. Jego następcą został Hiszpan Angel Perez Garcia, a piłkarze jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozpoczęli marsz w górę tabeli i szybko zapewnili sobie utrzymanie w Ekstraklasie.

Nowego Balcerka nie będzie. Miasto odstąpiło od umowy z nierzetelnym inwestorem. – Pan Jaworski po prostu od początku nie płacił miastu. Jego zaległości opiewały na około 100 tysięcy zł. Będziemy, co jest oczywiste, starać się odzyskać te pieniądze – komentował Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. Urzędnicy będą próbowali sprzedać nieruchomość na początku 2015 roku.

W Gliwicach w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdecydowane zwycięstwo odniosła Platforma Obywatelska, na którą głos oddało 49,10% wyborców.
Europosłami w okręgu śląskim zostali: Jerzy Buzek (PO), Jan Olbrycht (PO), Marek Plura (PO), Bolesław Piecha (PiS), Jadwiga Wiśniewska (PiS), Adam Gierek (SLD), Janusz Korwin-Mikke (Nowa Prawica).

CZERWIEC

Prawie 20 lat tradycji i na tym koniec. W czerwcu ukazał się ostatni numer Gliwickiego Magazynu Kulturalnego. – O podjęciu takiej decyzji myślałem już od dwóch lat. Gliwicki Magazyn Kulturalny to znakomite wydawnictwo, które jednak już nie nadąża za zmieniającym się czasem – tłumaczył Paweł Gabara, dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego, który był wydawcą istniejącego od 1995 roku pisma. We wrześniu pojawił się następca GMK – dwumiesięcznik „Magazyn GTM”, który koncentruje się na wydarzeniach związanych z działalnością samego teatru

– To jest krytyczny moment – mówił na czerwcowej sesji Rady Miasta prezydent Zygmunt Frankiewicz i informował o problemach z finansowaniem ostatniego, „śródmiejskiego” odcinka DTŚ. Sprawa jest poważna, wykonawca zawiesza nawet na kilka tygodni prace budowlane. Ostatecznie, po wielu tygodniach negocjacji m.in. z Urzędem Marszałkowskim udaje się znaleźć porozumienie i pod koniec lipca prace zostają wznowione.

Dalszy ciąg przetasowań w Piaście Gliwice owocuje pojawieniem się w klubie nowego prezesa. Będzie nim związany z Gliwicami Adam Sarkowicz. Przedłużony o rok zostaje też kontrakt z Angelem Perezem Garcią.

LIPIEC

Tu Radio Silesia – usłyszeli 1 lipca słuchacze Radia Plus, na rozpoznawalnej częstotliwości 96,2 FM. To znak zmian, jakie zaszły w ostatnich miesiącach w gliwickiej rozgłośni. Większościowym udziałowcem w nowym radiu został właściciel Telewizji Silesia.

Pomysł reaktywacji dawnej wąskotorówki na trasie Gliwice – Rudy spalił na panewce. Zamiast kolejki urzędnicy zaproponowali budowę ścieżki rowerowej, która biegłaby tą samą trasa. Miasto rozpoczęło już pozyskiwanie nieruchomości pod inwestycję.

Gliwickie hale sportowe pachną jeszcze nowością, a już pojawiły się problemy z ich efektywnym zagospodarowaniem. Dzierżawcy nie ukrywają, że nie spodziewali się tak wysokich kosztów utrzymania sportowych obiektów. Podstawowym problemem jest stawka, jaką płacą za wynajem hal szkoły. – Te stawki są nieadekwatne, szkoła korzysta na opłatach, które są niższe niż koszty utrzymania. Dochodzi do sytuacji, w której prywatny przedsiębiorca musi utrzymywać zajęcia szkolne – mówi nam jeden z dzierżawców wybudowanych kosztem 46 milionów złotych obiektów.

SIERPIEŃ

System viaTOLL (dotychczas funkcjonujący wśród samochodów ciężarowych) miał usprawnić obsługę autostradowych bramek. Efekt przyszedł odwrotny od zamierzonego, a kierowcy na punkcie opłat w Żernicy, w wakacyjne weekendy spędzali po kilkadziesiąt minut. Ówczesna minister infrastruktury Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała całkowitą likwidację bramek, ale nadal nie wiadomo jakim systemem płatności zostaną one zastąpione.

WRZESIEŃ

Będą kursować bezpośrednie ekspresy z Gliwic do Warszawy. Przez kilka tygodni na tej z pozoru oczywistej informacji zawisł znak zapytania. W związku z wprowadzeniem połączeń obsługiwanych przez Pendolino, PKP S.A. planowała ograniczenie „normalnych” ekspresów, w tym popularnego „Górnika”. Z apelem do ministerstwa zwracali się m.in. lokalni samorządowcy. Ostatecznie połączenia zostały zachowane, a spółka zapewniła, że dopuszcza w przyszłości możliwość zatrzymywania się na gliwickim dworcu także linii EIC Premium (Pendolino).

Jedna ze zmian budynku przy ul. Pszczyńskiej 44A zyskała nowe oblicze – to ogromny mural przypominający miejską legendę – Chcemy zobaczyć jak ten mural będzie oddziaływał na miasto i jeśli spotka się to z pozytywnym odbiorem, będziemy się zastanawiali nad kolejnymi muralami. Mamy jeszcze kilka innych lokalizacji, gdzie można by to było wdrożyć – zapowiadał Andrzej Tomal, prezes ZBM I TBS w Gliwicach.

PAŹDZIERNIK

W Gliwicach nadszedł czas oddawania wielomiesięcznych inwestycji. Najpierw udostępniono wyremontowaną ulicę Akademicką. Później prezenty otrzymali zmotoryzowani gliwiczanie. Kierowcy pojawili się na zmodernizowanym wiadukcie na DK 88 i nowo wybudowanym moście nad Kłodnicą. Oddany został także remontowany odcinek ul. Konarskiego.

Kaplica Gallego doczekała się remontu. Zabytkowy obiekt na tyłach dawnego Szpitala Zakaźnego przy ul. Kozielskiej przez lata stał zaniedbany. Teraz wraz z nim odświeżony zostanie otaczający go park. W tym roku rozpoczęła się także modernizacja innego ważnego zabytku – Domu przedpogrzebowego przy ul. Poniatowskiego.

Najwyższa Izba Kontroli upubliczniła wyniki przeprowadzanej przez kilka miesięcy kontroli w gliwickich spółkach z udziałem Miasta. W stosunku do pięciu podmiotów (w tym do Urzędu Miasta) NIK wydała ocenę „pozytywną mimo stwierdzonych nieprawidłowości”, a wobec dwóch (PRUIM S.A. i PRUIM-Mosty sp. z o.o.) negatywną.

PKP S.A. wybrała wykonawcę remontu gliwickiego dworca. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. oraz Aldesa Construcciones S.A., które zmodernizuje gliwicki dworzec za 136,8 miliona złotych (83 mln to dotacja z Unii Europejskiej). Obiekt powinien być gotowy pod koniec 2015 roku.

LISTOPAD

Na początku listopada kierowcy wjechali na pierwszy gliwicki odcinek DTŚ.

Mieli być konkurencją dla Pendolino, postawili na autobusy. Z Gliwic do Pragi dojedziemy w niecałe pięć godzin dzięki taniemu czeskiemu przewoźnikowi – Leo Express. Firma zdecydowała się na „wariant kombinowany” – do granicy dojazd autobusem, a w Czechach koleją.

Zygmunt Frankiewicz wygrał w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

Z 55% poparciem swoich kontrkandydatów pozostawił daleko w tyle (drugi Jarosław Wieczorek zgromadził zaledwie 14%). Również w Radzie Miasta prezydencka koalicja zwiększa stan posiadania do 10 mandatów. 7 mandatów otrzymuje PiS, 6 PO, 1 SLD, a 1 radny pozostanie niezależny. Nowym przewodniczącym Rady Miasta wybrany zostaje Marek Pszonak (KdGZF).

GRUDZIEŃ

Rozpoczęła się budowa „plomby” u zbiegu ul. Mikołowskiej i Jana Pawła II. Inwestycja według pierwszych planów miała być realizowana w IV kwartale ubiegłego roku.
Zawirowania na rynku mieszkaniowym, w tym odejście od preferencyjnego – zwłaszcza dla osób niezamożnych – systemu czynszowego, sprawiły, że z budową postanowiono poczekać.

Po raz kolejny rozpoczął się trudny czas dla gliwickich kierowców. W związku z budową odcinka G2 DTŚ zamknięty dla ruchu na rok został fragment ul. Zwycięstwa. Utrudnienia drogowe pojawiły się także w innych częściach miasta m.in. na ul. Śliwki, Dworcowej i Częstochowskiej.