Przedstawiciele PZO, ZDM i różnych wydziałów Urzędu Miejskiego, po trwających kilka miesięcy analizach, wyznaczyli dwa miejsca w Gliwicach, gdzie mają znaleźć się nowe PSZOK-i. Czy tym razem obejdzie się bez kontrowersji, jakie wywołało to rok temu?
Powinno, bo tereny na jakich mogą znaleźć się dodatkowe Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych tym razem nie powstaną nikomu „pod oknem”. Pierwsza z wyznaczonych lokalizacji to działki 11/1 i 11/2 położone w obrębie Port. Stanowią wąski pas gruntu (o powierzchni 7392 m2) między zakładem przeróbki tłuczki szklanej, który prowadzi Remondis, a torowiskiem kolejowym (w rejonie Estakady Heweliusza, równolegle do ulicy Portowej).
– Lokalizacja ta jest dogodna dla mieszkańców dzielnic między innymi: Łabędy, Brzezinka, Czechowice, Osiedle Kopernika, Stare Gliwice, Szobiszowice, Wojska Polskiego oraz Obrońców Pokoju. Dodatkowo tereny zabudowy techniczno-produkcyjnej w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego stanowią dogodną lokalizację i w żaden sposób nie będą stanowiły uciążliwości dla gliwiczan – wskazuje w odpowiedzi na zapytanie radnej Krystyny Sowy, naczelniczka Wydziału Nadzoru Właścicielskiego Agnieszka Leszczyńska.
Drugie wskazane przez urzędników miejsce na urządzenie Punktu, znajduje się w obr. Łąki Kłodnickie, przy ul. Królewskiej Tamy, vis-à-vis PEC Gliwice. Trzy działki nr 208, 209 i 210 mają łącznie ponad 17,6 tys. m2.
– Lokalizacja ta (…) nie będzie stanowić jakichkolwiek uciążliwości dla mieszkańców naszego miasta – są to tereny usług różnych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Do tej lokalizacji mogą kierować się mieszkańcy dzielnic między innymi: Żerniki, Zatorze, Sośnica, Baildona, Politechnika, Ligota Zabrska – dodaje Leszczyńska. – Dzielnica Śródmieście będzie miała podobną odległość do wszystkich lokalizacji (z uwzględnieniem dotychczasowego PSZOK przy ul. Rybnickiej 199B) – podsumowuje naczelniczka.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wyznaczone przez urzędników lokalizacje PSZOK-ów, które miały znaleźć się w Starych Gliwicach, w sąsiedztwie ul. Edisona, a także w dzielnicy Obrońców Pokoju, przy ul. Św. Wojciecha wzbudziły poruszenie, szczególnie w drugim z wskazanych miejsc.
Ostatecznie, oficjalnie ze względu na brak dofinansowania, o które się starano, utworzenie punktów w tych miejscach nie doszło do skutku.
Wówczas też nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że przed złożeniem wniosku o kolejne środki, miasto ma przeprowadzić konsultacje dotyczące nowego położenia Punktów. Niestety, w oficjalnym komunikacie miasta, który opublikowano już po naszym ubiegłorocznym artykule na ten temat, nie znajdujemy jednoznacznego potwierdzenia dla tych doniesień.
– Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów chce połączyć otwarcie w przyszłości nowych PSZOK-ów z kolejną szeroką akcją informacyjno-edukacyjną skierowaną do gliwiczan. Planowane jest również usytuowanie przy nowych PSZOK-ach punktów Drugie Życie Rzeczy – na wzór tego przy ul. Rybnickiej – czytamy w dosyć szerokim opracowaniu pod tytułem „Jeden PSZOK, odpadów coraz więcej” na stronie gliwickiego magistratu z 25 stycznia 2021 roku.
(żms)
fot. scr. MSIP Gliwice, px