Arcybiskup z zakazami i dyrektor Radia Maryja na sobotnim ingresie w Gliwicach. Zabrakło władz miasta?

Sakra nowego biskupa diecezji gliwickiej Sławomira Odera, która odbyła się w minioną sobotę, zgromadziła w naszym mieście wielu hierarchów kościelnych z całej Polski. Nie zabrakło postaci kontrowersyjnych, a także tych, które na uroczystości w ogóle znaleźć się nie powinny.

 
Mowa o obecnie emerytowanym arcybiskupie Marianie Gołębiewskim, z archidiecezji wrocławskiej, który dwa lata temu został ukarany przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów w czasach jego posługi biskupiej. Nałożono na niego nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy oraz zakaz uczestniczenia w uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych jak i świeckich.

O jego obecności na ingresie w Gliwicach w niedzielę donosił serwis TVN24. W poniedziałek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wydał w tej sprawie oświadczenie. – Obecność abp. Gołębiewskiego pośród koncelebransów uroczystości w Gliwicach była złamaniem obowiązującego nakazu kościelnego – czytamy w komunikacie ks. Leszka Gęsiaka.


Wśród gości uroczystości w gliwickiej katedrze znalazł się także dyrektor toruńskiego Radia Maryja, ojciec Tadeusz Rydzyk.

Możemy go oglądać na materiale wideo zarejestrowanym przez Telewizję Trwam/Radio Maryja podczas sobotnich wydarzeń w gliwickiej Katedrze.

– Uroczystość zgromadziła wielu biskupów z Polski i zagranicy, prezbiterów z diecezji gliwickiej, toruńskiej a także innych diecezji. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych i lokalnych a także licznie zgromadzeni wierni diecezji gliwickiej – czytamy na stronie diecezji gliwickiej.

Wśród zebranych przedstawicieli kościoła, znalazły się takie osobistości, jak m.in. abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Gądecki. Administrację centralną reprezentował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który odczytał list od prezesa rady ministrów Mateusza Morawieckiego.

List gratulacyjny przesłał także prezydent Andrzej Duda. W jego imieniu odczytała go szefowa kancelarii prezydenta RP, Grażyna Ignaczak-Bandych.

Sporo był w nim nawiązań do polskiego papieża – przypomnijmy, że nowy gliwicki biskup był postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II.

Powołanie ekscelencji na urząd biskupi ma wymiar symboliczny właśnie teraz, gdy świadectwo życia i i dzieła św. Jana Pawła II jest potrzebne. Może nawet bardziej, niż kiedykolwiek. Ojciec Święty był najwybitniejszą osobistością w dziejach naszego narodu – słyszymy w liście prezydenta RP.

Jego wspaniałe nauczanie pozostaje także dziś ważne i aktualne dla każdego człowieka dobrej woli. Dla nas Polaków pamięć o św. Janie Pawle II stanowi bowiem integralny element dziedzictwa narodowego i należy do polskiej racji stanu – kontynuuje prezydent Duda.

Podczas sobotnich wydarzeń w gliwickiej Katedrze obecne były m.in. posłanka Barbara Dziuk z PiS oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Według komentujących zabrakło tam przedstawicieli gliwickiego samorządu – reprezentacja miasta pojawiła się jednak na tej uroczystości. Ze względu na urlop prezydenta Neumanna, ze strony magistratu w sakrze i ingresie uczestniczył wiceprezydent Mariusz Śpiewok.

(żms)
fot. Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski (FB)