Dzielnica hutnicza tematem spaceru w ramach GPS. Obowiązują wcześniejsze zapisy

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Gliwice Poznane Spacerem to cykl wydarzeń historycznych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Tym razem organizatorzy zabiorą uczestników do dzielnicy hutniczej, po której oprowadzi Kamil Iwanicki, badacz Górnego Śląska. GPS odbędzie się w niedzielę, 25 sierpnia, początek o godzinie 10:00.

 
Spacer rozpocznie się przy ulicy Robotniczej 2, przed wejściem na teren GZUT. Potrwa około 2 godziny. Ze względu na duże zainteresowanie, obowiązują wcześniejsze zapisy – edukacja@ckvictoria.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto pospieszyć się z rezerwacją.

GPS – Dzielnica Hutnicza

Gdy pod koniec XVIII wieku w okolicy Gliwic powstała Królewska Odlewnia Żeliwa, dla jej pracowników powstały w okolicy pierwsze domy robotnicze. Z czasem miasto wchłonęło nową osadę robotniczą. Uczestnicy spaceru odwiedzą starą hutę, czyli dzisiejszy GZUT, zobaczą, jak płynął Kanał Kłodnicki. Poszukają śladów Lasku Westchnień, sprawdzą, gdzie biegła Coloniestrasse i dowiedzą się, kto został pochowany na cmentarzu hutniczym.


Uczestników wydarzenia oprowadzi Kamil Iwanicki – badacz Górnego Śląska, przewodnik, absolwent studiów śląskich na Uniwersytecie Śląskim. Twórca projektów regionalnych: Familoki, Gliwicka Mapa Tajemnic i Śląskie Stwory i Potwory. W swojej pracy opowiada o skomplikowanym dziedzictwie kulturowym regionu.

Od ponad trzech lat jego obiektem zainteresowań pozostają kolonie robotnicze, które stają się punktem wyjścia do opowieści o tradycjach, zwyczajach i życiu mieszkańców familoków w książce „Familoki. Śląskie mikrokosmosy”.

Od 6 lat oprowadza po Górnym Śląsku, a w ramach projektu „Familoki” stworzył 40 autorskich spacerów po koloniach robotniczych. Brał udział w poprzednich edycjach Święta Metropolii, gdzie oprowadzał po Gliwicach.

Uwaga: osoby ze szczególnymi potrzebami, chcące wziąć udział w wydarzeniu, w sprawach dotyczących dostępności, powinny kontaktować się z organizatorami pisząc na adres kontakt@ckvictoria.pl lub dzwoniąc: 32 444 28 12 (wew. 14).

(żms)/CKVictoria.pl