Działalność człowieka i rozrastanie się miast powodują zmniejszanie przestrzeni dostępnej dla życia dzikich zwierząt. Wiele z nich pojawia się w pobliżu ludzkich siedzib. Takie zgłoszenia pojawiają się ostatnio również w Gliwicach i powiecie, między innymi w Ligocie Zabrskiej, ale także w Ligocie Łabędzkiej.
Gliwicka straż miejska otrzymuje zdjęcia od mieszkańców zaniepokojonych wizytami nieproszonych gości.
Problem, o którym wielokrotnie już pisaliśmy, jest znany od lat – zniszczone tereny zielone, zryte ogródki działkowe… Stado dzików rośnie, a zasięg ich migracji rozciąga się między Nowymi Gliwicami, Giełdą Samochodową, Politechniką Śląską i ulicą Królewskiej Tamy. W różnych internetowych grupach nie brakuje nagrań, zdjęć czy relacji z kolejnych spotkań z tymi zwierzętami.
W marcu informowaliśmy, że toczy się postępowanie administracyjne dotyczące odstrzału dzików. Wiadomo już, że populacja tych zwierząt zostanie zmniejszona o 150 osobników. Zawiadomienie na ten temat zostało przesłane do wiadomości wszystkim kołom łowieckim z terenu miasta. Z uwagi na aktualną sytuację epizootyczną (ASF, afrykańskiego pomoru świń, red.) przesiedlanie (odłów) dzików jest zabronione. Pozostaje odstrzał.
Warto przypomnieć, że do dzików nie wolno podchodzić.
Nie należy ich także dokarmiać, ani pozostawiać resztek jedzenia na wolnym powietrzu. Zwierzęta te, zwłaszcza w obecności młodych, potrafią być agresywne i poważnie zagrozić zdrowiu i życiu. Zachowania te jednak są zrozumiałe – niejednokrotnie starają się one bronić swoich młodych lub czują się osaczone.
W przypadku zauważenia dzików lub innych dzikich zwierząt przede wszystkim warto zachować spokój, nie zbliżać się do nich, nie prowokować ich krzykiem i hałasem. Każdą niebezpieczną sytuację należy zgłosić do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem 32 231 98 76 lub pod bezpłatny numer interwencyjny 986.
(inf. za żms/SM Gliwice)