W Bojkowie upamiętniono ofiary Marszu Śmierci. Mieszkańcy Gliwic wraz z delegacjami z Polski i zagranicy przemaszerowali w milczeniu, podążając śladem pochodu więźniów obozu Auschwitz-Birkenau i jego licznych podobozów.
Gliwicki Marsz Pokoju był jednym z elementów obchodów 80. rocznicy tragicznych wydarzeń z 1945 roku, podczas których w samym Bojkowie życie mogło stracić ponad 30 osób.
Obchody były nie tylko hołdem dla ofiar, ale także okazją do przybliżenia historii odkrytego w Bojkowie w 2022 roku nieznanego dotąd fragmentu trasy Marszu Śmierci. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez Cornelię Stieler i Krzysztofa Kruszyńskiego odcinek ten został włączony do oficjalnego Szlaku Ewakuacji Więźniów KL Auschwitz-Birkenau.
– Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ofiar Marszu Śmierci odprawiona w kościele pw. Narodzenia N.M.P w Bojkowie. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny. Tam odsłonięto cztery tablice – w języku polskim, hebrajskim, niemieckim i angielskim – umieszczone na czterech ścianach monumentu upamiętniającego ofiary Marszu Śmieci. Na pomniku ułożone zostały drewniane chodaki, przypominające o pomordowanych mężczyznach, kobietach i dzieciach. Nad nim na drutach kolczastych powiewało 30 białych i niebieskich gołębi z origami, symbolizujących ofiary tragicznych wydarzeń w Bojkowie – informuje miasto.
Do tragicznych wydarzeń w swoich wystąpieniach nawiązali m.in. Andrzej Sznajder – dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Cornelia Stieler – przewodnicząca Stowarzyszenia Schönwald Erben, Sebastian Wladarz – prezes fundacji Haus Oberschlesien, Leon Tokkie – prezes Fundacji Holocaust Camps w Amsterdamie oraz Roman Kwiatkowski – prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce.
Po przemówieniach odmówiono międzyreligijne modlitwy w intencji ofiar. Złożono także kwiaty na mogiłach więźniów. Tę część obchodów zakończyło symboliczne wypuszczenie w niebo białych gołębi.
W zadumę nad losem ludzi, którzy stracili życie w tak okrutny sposób, wpisał się również koncert „Imiennym / bezimiennym”, podczas którego na Scenie Bojków Centrum Kultury Victoria zabrzmiały utwory muzyczne przeplatane świadectwami osób związanych z tragicznymi wydarzeniami. Obchody zakończył Marsz Pamięci, którego uczestnicy tłumnie, w milczeniu i zadumie przeszli około 5-kolometrowym fragmentem szlaku Marszu Śmierci. Na trasie uczestnikom towarzyszyły dźwięki kościelnych kołatek, skowytu psów oraz wspomnienia tamtych wydarzeń wyświetlane na ścianach tunelu w formie animacji.
(żms)/UM Gliwice(ml)
fot. UM Gliwice