Einstein, Fryze, Płażyński i wielu innych. Gliwickie ronda i mosty z nowymi patronami

Prof. Stanisław Fryze, Albert Einstein, Maciej Płażyński ? już wkrótce gliwickie ronda doczekają się nowych patronów. Radni nadadzą też nazwy mostom i nowo powstałym drogom.

?Walka? o patrona dla nowego ronda na skrzyżowaniu ulic Daszyńskiego, Mickiewicza, Sowińskiego i Kozłowskiej toczyła się od kilku miesięcy.

Przypomnijmy, pod koniec roku pojawiło się kilka propozycji patronów dla ronda ? kombatanci wskazali Żołnierzy Wyklętych, niektórzy radni wysuwali kandydatury Oskara Troplowitza czy Karla Schabika. Miasto postanowiło pójść w innymi kierunku i uhonorować prof. Fryzego, cenionego pracownika naukowego Politechniki Lwowskiej, który w 1946 roku został zmuszony do opuszczenia Lwowa. Stamtąd przyjechał do Gliwic, gdzie kontynuował pracę naukową. Na Politechnice Śląskiej został kierownikiem Katedry Podstaw Elektrotechniki, a do 1948 roku był również dziekanem Wydziału Elektrycznego. Zmarł w 1964 roku, spoczywa na Cmentarzu Lipowym. Nazwa ta została zaproponowana przez Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Śląskiej Oddział Elektryków w Gliwicach.

Prof. Fryze znajdzie się w bardzo doborowym towarzystwie. Najsłynniejszy naukowiec w historii ? Albert Einstein ? również doczeka się swojego ronda, w ciągu ulicy, której od kilku lat patronuje na tzw. ?Strefie ekonomicznej?.

Swojej ulicy, biegnącej od ul. Sienkiewicza w kierunku ul. Bohaterów Getta Warszawskiego i ronda (łączącego ul. Dubois i Sienkiewicza) będzie patronował także Stanisław Bylina, doktor nauk medycznych i ?ojciec? obecnego Centrum Onkologii.
– Zasadnym jest upamiętnienie imienia dr. Stanisława Byliny, który był pierwszym dyrektorem i twórcą Państwowego Instytutu Przeciwrakowego – obecnie Centrum Onkologii. W trakcie II wojny światowej wstąpił do Armii Krajowej. Został wzięty do niewoli i w 1940 roku znalazł się jako jeniec w Jarosławiu. Pracował tam na stanowisku lekarza specjalisty w Szpitalu Jeńców Polskich. Udzielał schronienia ludności żydowskiej – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Skrzyżowanie okrężne u zbiegu ulic Macieja Płażyńskiego, Okrężnej i Pocztowej zostanie nazwane rondem Macieja Płażyńskiego, marszałka Sejmu, jednego ze współtwórców Platformy Obywatelskiej, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Z kolei Leon Wyczółkowski zostanie patronem ronda przy skrzyżowaniu ulic Gaudiego i Wyczółkowskiego. Na osiedlu Sikornik pojawi się rondo Pliszki, a kilka kilometrów dalej ? rondo Knurowskie. Dwa ronda na Zatorzu, powstałe przy budowie ?średnicówki? zostaną nazwane rondem Franciszkańskim i rondem Królewskiej Tamy.

Co ciekawe, miasto postanowiło się także zająć patronami dla mostów. Generał Feliks Orlicki obejmie patronat nad mostem nad Kłodnicą, który znajduje się w ciągu uli. Orlickiego.

W dość obszernym programie sesji znalazły się także projekty nazwania dwóch nowo powstałych dróg. Osiedle Sikornik zyska nową ul. Bogatki, a na Wójtowej Wsi wyodrębniona zostanie ulica Słoneczne Wzgórze.

Projekty uchwał muszą jeszcze zostać przyjęte głosami radnych na najbliższej sesji Rady Miasta. Początek obrad w Ratuszu – czwartek godzina 15.00.
Michał Pac Pomarnacki